Чехия би Молдова с 3:0 след близо три часа игра в Габрово

Волейболистките на Чехия победиха категорично Молдова с 3:0 (25:16, 25:10, 25:15) в първи мач от третия ден на световните квалификации в Група "F", игран тази вечер в габровската зала "Орловец" пред близо 100 зрители и продължил близо три часа заради проблеми с електричеството.

Чехкините тръгнаха добре и след две блокади на Ивана Плхотова поведоха с 3:1, но Молдова успя да изравни при 6:6 след блокада на Родика Чубук. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за молдовките - 8:7 след атака в аут на чехкинята Анета Хавличкова. Чехия съумя да изравни при 11:11 и дори поведе с 13:11 след атака в аут на молдовката с български произход Татяна Люленова и две на Хавличкова. Треньорът на Молдова Михаил Копилов поиска тайм-аут, но в този момент електричеството в зала "Орловец" спря. Повредата бе отстранена след 35 минути, след което двата отбора загряха отново. При подновяването на играта чехките волейболистки бързо увеличиха преднината си на 16:11 до второто техническо прекъсване. Разликата се запази до 20:15, след което Чехия спечели убедително първия гейм с 25:16 след блокади на Анна Калистова и Луси Мюлщайнова.

По време на почивката между първата и втората част електричеството в залата спря за втори пореден път. Този път прекъсване беше точно един час, след което мачът продължи с втория гейм. Чехия дръпна бързо с 5:0 след няколко успешни атаки на Анета Хавличкова, а техническото прекъсване дойде при резултат 8:3 след атака Хелена Хавелкова. Разликата набъбна на 12:3 след грешка на молдовката Альона Мартинюк и поредни атака на Хавличкова. Чехките волейболистки продължиха да налагат играта си и резултата стана 22:8 в тяхна полза след няколко грешки на Молдова. Възпитаничките на треньорката Таня Кремпаска спокойно затвориха гейма при 25:10 след поредни успешни атаки на Хавелкова и Хавличкова.

Последният гейм също започна отлично за чехкините, които набързо поведоха с 4:0 след атака и блокада на Анета Хавличкова и ас на Михаела Йевлинкова. След нови атаки на Хелена Хавелкова и Хавличкова дойде второто техническо прекъсване при 8:2 за Чехия. Разликата постепенно нарастна на 14:7 след блокади на Анна Калистова и Ивана Плхотова, а след това на 16:7 след ас на Вендула Адлерова. Чехия спечели безпроблемно с 25:15 след атака и ас на Анна Калистова и атака на Вендула Адлерова, а с това и мача с 3:0.

По този начин Чехия излезе на второ място във временното класиране на Група "F" с 4 точки след две победи от два мача, а Молдова заема предпоследното 4-то място с 3 точки след три загуби. Утре чехкините играят срещу Албания в първия мач от програмата от 16:00 часа, докато Молдова в утрешния ден почива.

ЧЕХИЯ - МОЛДОВА 3:0 (25:16, 25:10, 25:15)
ЧЕХИЯ: Вендула Адлерова 7, Анета Хавличкова 15, Анна Калистова 10, Луси Мюлщайнова 1, Хелена Хавелкова 13, Ивана Плхотова 6 - Маркета Томанова-либеро (Михаела Йелинкова 3, Юлия Яшова 2, Вероника Влашова 1)
Старши-треньор: Таня Кремпаска
МОЛДОВА: Родика Чубук 4, Альона Мартинюк 4, Мариана Дяковица 8, Татяна Люленова 3, Наташа Лукошина 3, Наталия Дудник 3 - Мирела Фишер-либеро (Татяна Лупу 3)
Старши-треньор: Михаил Копилов.