България с първа драматична победа в Световната лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

България постигна първата си драматична победа в тазгодишното издание на Световната лига, след като победи във втората среща Германия с 3:2 (25:21, 23:25, 25:21, 20:25, 15:9) пред 3000 зрители в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Успехът, който бе извоюват от Владо Николов, Матей Казийски и компания за 2,07 часа игра, бе първи за Радостин Стойчев като селекционер на България в официален мач.

Двубоят започна равностойно до 3:3. Владо Николов с мощна атака направи 4:3. Германия изравни при 5:5 след атака на Йохен Шьоопс. Пак Шьоопс направи 6:5. Последваха и 2 поредни аса на най-скъпоплатеният германски волейболист и 8:5 за Германия при първото техническо прекъсване. Последваха две поредни мощни атаки на Владо Николов по диагонала. Контраатака на Андрей Жеков изравни резултата при 8:8. Германия отново поведе с 3 точки при 13:10. България намали до 12:14 след атака на Матей Казийски. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за Бундестима. Владо Николов намали на 14:16, а това принуди Раул Лозано да пусне в игра Патрик Щоервалд и Кристиан Дюнес. Матей Казийски намали до 16:17 след единична блокада. Германия отново поведе с 3 точки при 19:16. Андрей Жеков намали до 17:19 с пусната топка, а единичен блок на Теодор Тодоров намали до 18:19. Последва тройна българска блокада и равенство в резултата - 19:19. Това принуди Раул Лозано да вземе прекъсване. Единичен блок на Теодор Тодоров и 20:19 за България. Германия изравни за 20:20, а Лозано върна в игра Тишер и Шьоопс. Равенството се запази до 21:21, след което българските волейболисти направиха 4 поредни точки след единичен блок на Тодоров и атаки на Матей Казийски и Владо Николов. Така България спечели първата част с 25:21.

България поведе с 2:0 в началото на втората част, но германците бързо изравниха до 2:2 и дръпнаха напред с 6:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Германия. Разликата нарасна на 4 точки при 9:5. Блокада на Матей Казийски намали резултата до 9:11. Нова мощна атака на Матей Казийски и 10:12. Себастиян Шварц завърши атака за 16:12. Атака на Тодоров и 13:16. Последваха още 2 поредни точки за Германия - 18:13 и това принуди Радостин Стойчев да вземе прекъсване. Веднага след тайм-аута Владо Николов реализира с мощна атака по пръстите на Бьоме. Последва троен български блок и 15:18, което принуди Раул Лозано да вземе прекъсване. Владо Николов застана на линията за начален удар и веднага заби ас - 16:18. След нов силен сервис на Владо Николов - Виктор Йосифов заби мощен блок - 17:18. България изравни при 18:18. Тук Маркус Поп замени Себастиан Шварц. Равенството се запази до 21:21 след атака на Матей Казийски. Маркус Поп направи 23:21 за Германия, а Родостин Стойчев взе прекъсване за България. Матей Казийски намали до 22:23, но Роберт Кром изведе Германия до гейм-бол при 24:22. Владо Николов намали за 23:24, но атака на Макс Гюнтьор през центъра донесе победната точка за Германия в гейма за 25:23.

България поведе с 5:3 след атаки на Тодор Алексиев и Владо Николов. Атака на Владо Николов донесе преднина на България от 8:6 при първото техническо прекъсване. Германия изравни при 9:9 след ас на Бьоме. Шьоопс изведе Бундестима напред с 10:9. България изравни при 10:10 и равенството се запази до 15:15. Германия излезе напред при второто техническо прекъсване - 16:15. Последва добра серия за българските волейболисти и 19:17. Германия успя да изравни при 19:19, но Владо Николов отново даде аванс от 2 точки при 21:19. Фантастичен блок на Виктор Йосифов доведе резултата до 23:20. Тодо Алексиев изведе България до геймбол при 24:21. Отново Алексиев заби и победната точка в гейма за 25:22.

Четвъртият гейм започна отлично за отбора на Германия, който поведе с 6:3 след блокада срещу Теодор Тодоров. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Германия. Роберт Кром направи преднината на Германия 5 точки при 10:5. България намали до 7:10 след атака в антената на Кром. Блокада на Виктор Йосифов намали резултата до 8:11. Контраатака на Теодор Тодоров и 10:11. Виктор Йосифов изравни след ас 11:11, което принуди Раул Лозано да вземе прекъсване. Последваха 2 поредни точки за Германия и 13:11. Аут от сервис на Шьоопс и 12:13. България изравни при 13:13. В игра се появи опитният Христо Цветанов. Въпреки това Бундестимът излезе напред при второто техническо прекъсване с 16:14. Разликата нарасна до 4 точки при 18:14. Тодор Алексиев намали до 16:19. Тук Радо Стойчев реши да подготви тима за предстоящия решителен тайбрек и даде почивка на Владо Николов и Андрей Жеков. Германия поведе набързо с 23:17. Роберт Кром с техничен блокаут донесе победата на Германия в гейма с 25:20.

Волейболистите на България поведоха с 4:0 в началото на тайбрека. Матей Казийски и Владо Николов бързо завършиха мощни атаки и 8:2 при техническото прекъсване. Постепенно германците поизравниха играта и намалиха до 9:13. Последва аут в атака на Маркус Поп, който доведе мача до мачбол при 14:9. В следващото разиграване германците отново атакуваха в аут и България стигна до успех в тайбрека с 15:9 и в мача с 3:2 гейма.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:2 (25:21, 23:25, 25:21, 20:25, 15:9)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4, Владимир Николов 27, Матей Казийски 15, Тодор Алексиев 12, Теодор Тодоров 7, Виктор Йосифов 6 - Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев 1, Константин Митев 1, Христо Цветанов, Цветан Соколов)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
Треньор: Камило Плачи (Италия)
ГЕРМАНИЯ: Симон Тишер 7, Йохен Шьоопс 22, Роберт Кром 21, Маркус Бьоме 11, Макс Гюнтьор 8, Себастиан Шварц 5 - Фердинанд Тиле-либеро (Патрик Щоервалд, Кристиан Дюнес 1, Маркус Поп 6, Денис Калиберда 3)
Старши-треньор: РАУЛ ЛОЗАНО (Аржентина)
Треньор: Хуан Мануел Сарамалера (Аржентина).

СНИМКИ: FIVB.CH

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:2 - ТУК!!!
ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 - ТУК!!!