Фалстарт за България и Радо Стойчев в Световната лига срещу Германия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха с фалстарт участието си в тазгодишното издание на Световната лига, след като допуснаха загуба у дома в зала "Конгресна" на ДКС във Варна от Германия с 2:3 (25:21, 18:25, 21:25, 25:15, 10:15) пред около едва 3000 зрители. Двубоят бе дебют в официален мач на Радостин Стойчев като селекционер на България. Въпреки поражението България успя да спечели 1 точка, докато Германия взе 2 точки за успеха.
Срещата започна напълно равностойно за двата отбора. България успя да поведе с 5:3 след ас на Андрей Жеков и това принуди Раул Лозано да вземе прекъсване. След него Германия изравни до 5:5. Бундестимът поведе с 1 точка при първото техническо прекъсване - 8:7, след като Йохен Шьоопс отигра технично по пръстите на българската блокада. Атака на Шьоопс направи резултата 9:7 за Германия. Българските волейболисти изравниха при 10:10, но гостите отново взеха солиден аванс след 3 поредни точки - 10:13. Тук Радостин Стойчев взе прекъсване за България. То се оказа благотворно и след две поредни отлични атаки на капитана Владо Николов резултатът бе изравнен - 14:14. При 14:15 19-годишният Николай Пенчев замени Тодор Алексиев. Последваха две поредни точки за България, втората от които с фантастичен единичен блок на Теодор Тодоров 16:15. Разликата нарасна на 3 точки за България, след като Теодор Тодоров заби 3-тия си блок в гейма - 19:16. Това принуди Лозано да вземе второто си прекъсване. Ас на Матей Казийски направи резултата 20:16. При 22:17 Патрик Щоервалд замени разпределителя Симон Тишер. Атака на Тодор Алексиев направи 23:18. Германците успяха да намалят до 21:23, но Радо Стойчев спря устрема им като взе тайм-аут. Тодор Алексиев заби победната точка в първата част директно от начален удар - 25:21.
България поведе с 4:3 в началото на втората част след атака на Владо Николов. Тройна българска блокада доведе резултата до 6:5. Последва нова блокада на Андрей Жеков и 7:5, което принуди Раул Лозано да вземе прекъсване. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България. Двойна блокада на Матей Казийски и Теодор Тодоров и резултатът стана 9:6 за България. Разликата нарасна до 4 точки при 12:8. Тук Раул Лозано замени Йохен Шьоопс с Патрик Щоервалд и Симон Тишер с Кристиан Дюнес. Двойната смяна даде резултат и Германия изравни при 12:12, след ас на Патрик Щоервалд и блок на Роберт Кром. Ас на Кром и две германски блокади изведоха гостите до 16:13 при второто техническо прекъсване. Преднината на Германия продължи да расте, а селекционерът на България Радо Стойчев опита да промени нещата на игрището като пусна в игра Цветан Соколов и Методи Ананиев. И това не помогна и Германия спечели втората част с 25:18.
Окрилени от спечеления гейм германските волейболисти започнаха много силно в началото на третата част и поведоха с 3:1 след атака на Кром. Кристиан Дюнес направи 5:3. Патирк Щоервалд разигра своите нападатели и Германия дръпна с 8:5 при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов замени Владо Николов, а Николай Пенчев - Тодор Алексиев. България изравни трудно при 10:10 след атака на Матей Казийски. Германия отново поведе с 2 точки при 16:14. Контраатака на Теодор Тодоров намали резултата до 18:19, което накара Лозано да вземе прекъсване. Теодор Тодоров изравни при 19:19, но германците отново дръпнаха с 3 точки след атака на Дюнес 22:19. Бундестимът затвори спокойно третата част с 25:21.
България поведе в началото на 4-ата част с 5:3 след две поредни мощни атаки на Цветан Соколов. Матей Казийски направи 6:4, а Соколов 7:5. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. Двоен блок на Тодоров и Казийски и България поведе с 11:9. Ас на Виктор Йосифов направи 13:9 и принуди Раул Лозано да вземе прекъсване за Германия. Мощна атака на Теодор Тодоров в центъра и 16:10 за България при второто техническо прекъсване. Цветан Соколов с остра атака доведе резултата до 21:12. Тройна българска блокада донесе успеха с 25:15 в 4-ия гейм.

Решителният тайбрек започна добре за отбора на Германия, който поведе с 2:1 и 4:3. Цветан Соколов изравни за 4:4, после Николай Пенчев направи 5:5. Бундестимът поведе с 2 точки при техническото прекъсване - 8:6. Атака на Соколов и аут на германците възстанови равенството - 8:8. При 8:9 Радо Стойчев взе прекъсване, но след него гостите записаха още две поредни точки след аут в атака на Пенчев и блок срещу Соколов. Матей Казийски с мощна атака намали до 10:12, но силите на българските волейболисти стигнаха само до тук. Германия затвори тайбрека с 15:10, а с това спечели и мача с 3:2 гейма.

Най-резултатен за България бе Матей Казийски с 24 точки (1 ас, 5 блока). Резервата Цветан Соколов добави още 15 точки, а Теодор Тодоров се отличи с 11 точки  (4 блока).

За Германия най-полезен бе капитанът Роберт Кром с 14 точки. Кристиян Дюнес добави още 12 точки, а Денис Калиберда се отличи с 11 точки.

Утре (29 май) от 18,00 часа отново във Варна е втората среща между България и Германия.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 (25:21, 18:25, 21:25, 25:15, 10:15)