Ботев и ЦСКА 1948 отново не си вкараха, ВАР запази шансовете на "червените" за Европа - отзивите на живо

Проклятието на Самп

Шампионът на Италия от 1991 година Сампдория и финалист за Купата на европейски шампиони в последното му издание на "Уембли" през 1992 година изпадна за четвърти път в Серия "Б" в своята история. Вчера "моряците" допуснаха поражение с 1:2 от Палермо в последното си домакинство за сезона на "Луиджи Ферарис" и с актив от 37 точки останаха на 18-о място, четири точки зад 17-ия Лече 90 минути преди края на сезона. Преди година тифозите на Самп бяха на седмото небе, след като Луиджи Дел Нери с Антонио Касано и Джампало Пацини в състава си изведе тима до четвъртото място, даващо право на участие в плейофа на Шампионската лига.

През лятото Дел Нери отиде в Ювентус, а Доменико Ди Карло пое "сините" от Генуа след успешния сезон с Киево. Тимът имаше най-тежкия жребий - Вердер (Бремен), и претърпя загуба с 1:3 в първата среща в Германия. На реванша пред близо 30 000 тифози на "Ферарис" два прекрасни гола на Пацини дадоха обещаваща преднина още през първата част. Десет минути преди края Касано с пета направи резултата класически, като прати съотборници, тифози и шефове в екстаз. За тяхно нещастие в последната минута Вердер върна един гол, а след това в продълженията Клаудио Писаро уби надеждите на Самп.

През октомври Касано напсува президента Рикардо Гароне, който отказа да му прости и го извади от състава, а след това искаше да го уволни дисциплинарно. Резултатите на Дория не бяха добри, а през януари Пацини, който се беше отпушил след дълга серия без голове, пожела да премине в Интер, чийто босове го искаха на всяка цена.

Касано отиде в Милан, а на мястото на звездната атака пристигнаха Масимо Макароне и Федерико Македа. Двамата се оказаха голямото разочарование, тъй като първият вкара едва три гола, а вторият дори не се разписа при дебюта си в калчото в 14 мача. На 16-и февруари, когато завърши първата част от сезона в Серия "А", Сампдория беше на десето място с актив от 26 точки и изоставаше само на 14 от лидера Милан, а евротурнирите бяха само на пет точки. Тимът имаше голова разлика 20:18.

Като не можеш да вкарваш, няма как и да победиш и така се стигна до едва две победи от следващите 18 срещи, четири равенства и цели 12 загуби. Смяната през март на Ди Карло с Алберто Кавазин също не помогна. Така от мечтата да играе в групите на Шампионската лига футболистите на "синьо-бялата" част на Генуа сбъднаха най-големия кошмар на своите тифози. За радост на другата половина от Генуа - тифозите на Дженоа, които вчера дори празнуваха отпадането на вечния съперник.

Изключително интересен факт е, че и при четирите изпадания от Серия "А" на Самп сезона завършва с две еднакви цифри. При първия случай това е 1965/66 година, след това 1976/77 година, а за трети път се случва през 1998/1999 година. Преди да дойде тазгодишното отпадане в сезон 2010/2011. Последните два пъти в нещастните сезони за Дория шампион става Милан, а три от тези съдбоносни първенства последният кръг се играе на 22 май, включително и този сезон. При последното си пребиваване във втория италиански ешелон цели четири години бяха необходими на Самп, за да се върне в елита през сезон 2002/2003 година.

Гароне обеща, че няма да остави клуба и ще инвестира през лятото, за да може още догодина клубът да се върне при най-добрите на Апенините.

"Тифозите ни доказаха, че са велики и те заслужават отбора да е в Серия "А" и да се бори за големи цели. Ще направим всичко възможно това да се случи възможно най-бързо", заяви след отпадането Гароне.