Прочетете репортажа на един шокиран английски журналист от дербито Левски-ЦСКА

Прочетете репортажа на един шокиран английски журналист от дербито Левски-ЦСКА

Сцените от "вечното дерби" между Левски и ЦСКА, завършило с победа 3:1 за "червените" и изгонване на феновете на "армейците" от трибуните на стадион "Георги Аспарухов", шокираха не само родните наблюдатели, но и такива от цяла Европа. Кореспондентът на английските издания "Гардиън" и "Индипендънт" за Източна Европа Джонатан Уилсън е бил на много горещи сблъсъци от Балканите, но въпреки това изразява изненадата и шока, които е изживял по време на двубоя между двата български гранда. Ето неговият репортаж за срещата, преведен от Sportal.bg:

Никога ли не сте били в центъра на бунт? Отидете на софийското дерби
Съботният мач между Левски и ЦСКА беше ужасяващ спомен от английските проблеми с феновете през 70-те години на миналия век.

Осъзнаването на това, че нещо не е наред, дойде изведнъж. Бавно си проправях път около стадион "Георги Аспарухов" в столицата на България София, борейки се с тълпата, опитвайки се да се добера до главния път, по който си спомнях, че се излиза над железопътните релси и обратно в центъра на града. Наоколо имаше стотици полицаи, но настроението изглеждаше относително спокойно, докато точно преди ВИП входа осъзнах, че тези полицаи са изградили кордон, ограждащ пътя ми към него. Имаше само един тесен вход, в който феновете трябваше да преминават, като от едната им страна се намираше стадиона, а от другата - ръждива ограда. Започнах да се бутам през тълпата, вярвайки че обичайната ми тактика да покажа своята прескарта и да подхвърля нещо весело на английски, ще ми проправи път напред. Само на пет метра от линията за влизане обаче, видях една палка пред лицето ми.

Внезапно настроението, което беше с нотки на разочарование и яд след загубата на Левски от ЦСКА, се промени. Паниката завладя цялата тълпа и тя побягна от полицията. Тръгнах с хората и, обръщайки се назад, видях, че полицаите бавно се приближаваха. Някой хвърли бутилка, която с озвучителен тътен се разби зад линията на полицията. Други последваха неговия пример. Няколко фенове се обърнаха, за да се сблъскат с полицатите, но останалите продължиха странния си поход през замръзналата кал в посока към кръстовището.

Въряхме бавно отчасти заради голямата бройка на хората в тълпата и отчасти заради снега и леда. Чувах как полицаите се приближават зад гърба ми. В тъмнината забелязах един малък параклис вдясно от мен. Запътих се натам и прескочих оградата на двора на църквата, която изглеждаше учудващо празна. Клякайки зад сградата на параклиса и прескачайки отново оградата, излязох отново на пътеката, но вече зад линията на полицаите. Земята беше обсипана със счупени стъкла, но всичко изглеждаше спокойно. Продължих да ходя, намерих главния път и се запътих към центъра на града.

Чак когато влязох в таксито, осъзнах колко страшно е било положението. Обясних на шофьора, че идвам от мача, на което той реагира с разиграването на кратка пантомима, включваща удари с юмрук по невидим съперник, хвърляне на невидими бутилки и бомби и пребивайки също невидим човек с полицейска палка. Всичко това може би щеше да ми се стори забавно, ако не се движехме с около 80 километра в час в същото време.

В крайна сметка 23-ма души са били арестувани, но много повече се очаква да бъдат закопчани по видеозаписи от CCTV на полицията и свидетелски показания. Сериозните сблъсъци започнаха малко преди полувремето на мача, когато органите на реда решиха да изведат 3500-те фенове на ЦСКА извън стадиона, след като полицай е бил ранен от бомба при празненствата след гола на Мишел Платини за 0:1. Бразилецът вкара, след като вратарят и защитата на Левски показаха на Войчех Счесни и Лоран Косиелни какво трябва да разиграят ден по-късно. Факлите веднага бяха запалени и хвърлени към полицията и терена. Една от тях прелетя над 80 метра, приземявайки се почти в центъра на терена, вероятно изстреляна от някое механично устройство, а не от ръка на робот.

В отговор на това един фен на Левски, съблякъл дрехите си независимо от нечовешкия студ, се засили към феновете на гостите през седалките, оставяйки в началото полицаите зад гърба си, преди да бъде застигнат и съборен от половин дузина униформени. "Действията на феновете на ЦСКА бяха предварително организирани, каза шефът на полицията в София Валери Йорданов. - Някои от тях започнаха да чупят железата и бетона веднага с влизането си на стадиона."

Полицаите имаха известни проблеми с изкарването на феновете на ЦСКА, но те вече си бяха тръгнали от стадиона, когато Платини вкара втори гол за техния тим, засичайки центриране на Грегъри Нелсън. Това предизвика осъдителната реакция на собственика на ЦСКА Димитър Борисов, който настоя, че феновете на неговия отбор са си платили за своите билети и нямат отговорност за насилието. Тази теза бе подхваната и от някои от фенгрупировките на ЦСКА. "Ние уважаваме законите и българската полиция, но не приемаме 3500 фенове да бъдат изритани от стадиона заради лошото поведение на двама-трима души", заяви председателят на фенклуба на ЦСКА Димитър Ангелов.

Още една грешка на вратаря на Левски Божидар Митрев подари на ЦСКА пряк свободен удар в опасна зона, от който непокритият Апостол Попов реализира трети гол след час игра. Христо Йовов от Левски и Александър Тонев от ЦСКА бяха изгонени осем минути по-късно - Йовов дръпна Тонев за косата, а какво направи Тонев да заслужи картона си, остава загадка. Попов си вкара автогол малко по-късно, но до края на мача не се виждаше как Левски може да се върне в мача.

2010 година беше много лоша за ЦСКА, в която те смениха девет треньора, но победата им в дербито, която почти осигури титлата на Литекс, а не на Левски, предполагат по-добри дни за тях. Самите Литекс взеха 11-а поредна победа над Миньор, увеличавайки преднината си на върха на осем точки. Капитанът на ЦСКА Тодор Янчев изнесе силен мач, осигурявайки подкрепа за защитата на тима си, докато Костадин Стоянов се справи особено добре със задачата си да не даде поле за изява на бързия нападател на Левски Гара Дембеле, макар и с малко подкрепа от по-снизходителното съдийство. Платини пък съвсем не приличаше на нападател само с един гол през целия първи полусезон.

Всичко това обаче бе засенчено от насилието. В края на мача, след като се чудеха какво да правят няколко секунди, играчите на ЦСКА отидоха при трибуната, в която са били техните фенове и аплодираха празните места. Доста сюрреалистична картина, обобщаваща целия странен съботен следобед. Извън стадиона битката пък те първа започваше с множество сблъсъци на фенове и полиция по улиците на града. Коли и магазини бяха разрушени, обръщаха се автобуси. Общо 32 полицаи бяха ранени, три от тях сериозно, а органите на реда вземаха превес над тълпата само с помощта на водно оръдие и атаки на конната полиция. Един фен на ЦСКА бе приет в болница със сериозни травми на главата, макар да не стана ясно кой му ги е причинил.

И така взаимното обвиняване продължава. Феновете обвиняват полицията, полицията обвинява феновете и всеки се чуди защо по дяволите двубоят се игра в 6 часа вечерта. Вероятно ранно начало на срещата би предотвратило много от проблемите, но те не бяха много по-дълбоки от няколкостотин пияни идиота, действащи като пияни идиоти. Как може да се справи държавата с толкова ендемичен хулиганизъм, нямам никаква идея - културните промени, които намалиха проблемите в Англия изглеждат милион години далеч от България. Като за начало може да се зададе въпроса как толкова много фенове успяха да внесат факли на трибуните, въпреки че бяха охранявани от 1500 полицаи. Това, което знам със сигурност е, че никога през живота си не съм бил по-радоствен да видя такси със зелена светлина и след това да се заключа на сигурно в хотелската си стая.

Заб.: Снимката към материала е приложена от самия журналист на "Гардиън".

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти