Мъри отново непобедим в Шанхай

Поставеният под номер 2 в основната схема Анди Мъри спечели третия си турнир в рамките на последните три седмици, след като защити титлата си на "Мастърс" турнира в Шанхай. На финала първата ракета на Великобритания се наложи със 7:5, 6:4 над Давид Ферер (Испания) след час и 45 минути игра. Така Мъри завоюва петия си трофей от началото на годината след тези от Лондон, Синисинати, Банкок и Токио, а при обновяването на световната ранглиста ще измести Роджър Федерер от третото място.

24-годишният Мъри започна с пробив финалния мач, но веднага след това самият той изпусна подаването си. Решаващият пробив в първия сет дойде в 11-ия гейм, когато след двойна грешка поставеният под номер 3 в схемата Ферер се пропука. Шотландският му съперник нямаше трудности при последвалия си сервис гейм и така поведе в частите след 55 минути игра.

Вторият сет отново стартира с размяна на пробиви. Отново Мъри взе подаването на испанския си опонент и въпреки че самият той допусна пробив за 1:1, веднага след това отново поведе. Шотландецът имаше възможности за пробив в петия и седмия геймове, но не се възполза да поведе още по-убедително в резултата. До края на финалния двубой Мъри не показа колебание, а още при първия си мачбол сложи край на спора.

Това бе осми мач между Мъри и Ферер и пета победа за финалиста от тазгодишното Открито първенство на Австралия. Шотландецът остави в статистиката 7 аса срещу само един за съперника му. Двамата финалисти направиха по 4 двойни грешки. Мъри вече има 21 титла от надпревари от ATP.

За успеха Анди си заслужи 630 000 долара от наградния фонд и 1000 точки за световната ранглиста, а за Ферер останаха 304 000 долара и 600 точки за класацията на ATP.

Снимки: Getty Images/Guliver