Григор показа невероятна класа и измъчи до краен предел Цонга (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Първата ракета на България Григор Димитров отпадна във втория кръг на "Уимбълдън" след загуба със 7:6 (4), 4:6, 4:6, 6:7 (8) срещу поставения под номер 12 в основната схема Жо-Вилфред Цонга (Франция).
Двубоят бе прекъсван на три пъти заради дъжд и принудителните паузи нарушаваха ритъма на тенисистите, но въпреки всичко 20-годишният хасковлия изигра един от най-силните двубои в кариерата си. Той спаси пет мачбола и се предаде след 3 часа и 33 минути игра на корт №1 в "Ол Ингланд Клъб". При успех в този двубой Григор можеше да стане първият български тенисист, достигнал до третия кръг в надпреварата от Големия шлем. От своя страна, Цонга ще се изправи в следващата фаза на надпреварата срещу Фернандо Гонсалес (Чили), който се наложи с 6:4, 6:4, 6:4 над Рик де Вьост (Южна Африка).
Срещата започна добре за 62-ия в световната ранглиста Димитров, въпреки че в самото начало имаше 10-минутна прекъсване заради лек дъжд. Българинът получи възможност за пробив още в първия сервис гейм на съперника си, но за съжаление не се възползва. В четвъртия гейм 26-годишният французин имаше шанс да пробие подаването на опонента си, но Григор отрази три брейкпойнта и удържа сервиса си. Първата ни ракета демонстрира на няколко пъти чудесна игра в близост до мрежата,
като освен това се прояви и с великопепни минаващи удари. Българинът имаше аванс от 40:0 при сервис на Цонга в деветия гейм, но финалистът от Откритото първенство на Австралия през 2008 година се измъкна благодарение на стабилния си сервис. Въпреки че трябваше да спасява четвърти брейкпойнт в този гейм, французинът не се пропука.
До края на сета двамата тенисисти печелеха подаванията си без проблеми - със сервис геймове на нула, и така се стигна до тайбрек. В него силите отново бяха изравнени, а резултатът се движеше точка за точка до 3:3. От този момент обаче Григор пое контрола и стигна до три сетбола при 6:3 точки. Първата ни ракета изпусна една възможност да затвори откриващия сет, но при втората не сгреши и сложи край на частта след 56 минути игра.
Вторият сет не започна добре за българина и той допусна пробив за 1:2, след което двубоят отново бе прекратен за кратко заради дъжд. След подновяването на играта французинът получи нова възможност за пробив в седмия гейм, но Григор се измъкна от ситуацията. При 5:3 и сервис на Димитров 19-ият в света Цонга имаше сетбол, но талантът от Хасково демонстрира страхотна игра на мрежата и отново се спаси от нов пробив. Българинът можеше да върне интригата в сета, ако бе реализирал брейкпойнта в десетия гейм, но така и не успя и френският му опонент изравни резултата в сетовете.
В третия сет Цонга продължи да използва по най-добрия начин едно от основните си оръжия - сервиса. Именно стабилният начален удар го спаси от пробив в четвъртия гейм на частта. При 3:3 французинът, който през миналия сезон достигна до 1/4-финалите в Лондон, проби подаването на Григор. Това се оказа напълно достатъчно, за да вземе малко по-късно и сета.
Българинът започна ударно четвъртата част, като осъществи ранен пробив и поведе с 3:0. В началото на сета обаче отново се появиха капки дъжд и при 40:30 точки и сервис на Цонга в четвъртия гейм играта бе прекратена. След поредното подновяване на мача Димитров получи нов шанс за пробив, но го пропиля. При последвалото си подаване юношеският шампион от "Уимбълдън" през 2008 година показа слабост и загуби сервис гейма си на нула. Добрата серия на французина продължи и той отново направи пробив малко по-късно за 4:3. При 5:4 Цонга сервираше за мача, но пропусна два мачбола, а Гришо, от своя страна, демонстрира
страхотен характер и осъществи пробив след двойна грешка на съперника си - 5:5. Така интригата бе върната, а интересното предстоеше. В 11-ия гейм носителят на пет титли от турнири на ATP имаше нова възможност за пробив, но българинът се справи и не допусна такъв. При 6:5 Григор на свой ред можеше да спечели сета, но Цонга отрази два брейкпойнта, разчитайки отново на силния си сервис. Така се стигна до втори тайбрек в мача. В него двамата тенисисти бяха абсолютно равоностойни. Първата ни ракета спаси третия си мачбол при 5:6, след което още два при 6:7 и 7:8 точки. Въпреки усилията и демонстрирания дух Григор не успя да се противопостави при шестия мачбол за Цонга и се призна за победен.
Това бе втори мач между Гришо и Цонга и второ поражение за българина след това от първия кръг на турнира в Ротердам по-рано през сезона. Българинът остави в статистиката 3 аса срещу 19 за противника му. Първата ни ракета направи 5 двойни и 27 непредизвикани грешки, както и 45 печеливши удари. Тези показатели при французина бяха съответно 8, 35 и 61.

Снимки: Guiliver photos/Getty Images

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача ЦОНГА - ГРИГОР ДИМИТРОВ - ТУК!!!