Федерер на осминафинал след 10-а победа срещу Карлович

Световният №3 и четирикратен шампион в Мелбърн Роджър Федерер намери място в четвъртия кръг на Открито първенство на Австралия по тенис. 30-годишният швейцарец надделя със 7:6 (6), 7:5, 6:3 над 32-годишния хърватски гигант Иво Карлович. Това бе 10-ата победа на Федерер срещу Карлович, като швейцарецът има само едно поражение от хърватина. На осминафиналите Роджър чака победителя от двубоя между младия представител на домакините Бърнард Томич и украинеца Александър Долгополов.

Федерер бе на косъм от това да загуби първия сет, който трябваше да се реши след изиграването на тайбрек - нещо обичайно за мачовете на 208-сантиметровия мощно сервиращ Карлович. В първия сет играта вървеше гейм за гейм и без никакви точки за пробив за единия или другия тенисист. Тайбрекът започна по мечтан начин за Карлович, който веднага осъществи мини-пробив с поразяващ ретур на линията и поведе с 2:0 точки. Федерер обаче веднага успя да върне мини-пробива, дочаквайки грешка на противника. До 5:5 нямаше нови мини-пробиви, но при този резултат Федерер малко изненадващо загуби дълго разиграване от основната линия, като изкара топката в аут от форхенд. Това даде прекрасна възможност на Карлович да спечели първия сет със своя сервис, но се получи много любопитна точка. Роджър трябваше бързо да изтича към мрежата след воле на Иво и от трудна позиция успя да прехвърли гиганта - 6:6. При следващата точка Федерер успя да "матира" съперника с хубав уинър, след което с отличен сервис затрудни максимално Карлович при ретура и измъкна първия сет.

Първата точка за пробив в мача се откри изненадващо или не пред Карлович - още в началото на втория сет. Федерер обаче успя да спаси подаването си, а при 6:5 най-сетне и той стигна до брейкпойнт. Карлович го отрази, но Федерер си спечели още един и този път не пропусна шанса си, реализирайки решаващ пробив, с който се доближи само на сет от победата.

В третата част Федерер доминираше на корта. Той пропусна точки за пробив при 1:0 в своя полза, но при 2:1 съумя да спечели подаването на хърватина, чиито съпротивителни сили видимо привършваха. При 3:1 всичко изглеждаше ясно, но Федерер трябваше да спасява точка за пробив при 30:40 в петия гейм. Карлович пропусна възможността да върне интригата в мача или поне в сета, и Федерер дръпна с 4:1 в резултата. При 5:3 Роджър сложи точка на спора със сервис-гейм на нула и очаквано си осигури място в следващата фаза.

Карлович направи 15 аса в мача - 6 повече от Федерер, но те не му стигнаха дори за сет. Федерер реализира 55 уинъра срещу 40 за Карлович, а при непредизвиканите грешки предимството на швейцареца също бе осезаемо - само 13 срещу 35 за гиганта.

Федерер вече е на 2 победи от евентуален сблъсък с големия си съперник Рафаел Надал (Испания). Двамата могат да се срещнат на полуфиналите в Мелбърн. Разбира се, за да се случи това, левичарят от Манакор също трябва да спечели следващите си 2 срещи.