Нойнер спечели масовия старт в Оберхоф

Германката Магдалена Нойнер спечели първия масов старт на 12,5 км за сезона - пред родна публика в Оберхоф, 4-и кръг за Световната купа по биатлон, изпреварвайки сънародничката си Андреа Хенкел и норвежката Тора Бергер, които се класираха съответно на второ и трето място.

Състезанието се проведе при снеговалеж, който затрудняваше биатлонистките, но лидерката в генералното класиране за Световната купа Нойнер се чувстваше в свои води. Тя показа страхотно ски-бягане, уцели и петте мишени при последната стрелба, и с общо 3 грешки финишира първа. Нойнер допусна по една грешка в първите три стрелби и бе рамо до рамо с Андреа Хенкел и Тора Бергер при последната четвърта стрелба. Бергер повали и петте мишени в извънземно бърз ритъм, но Нойнер и Хенкел също не допуснаха пропуск. Бергер излезе с 5 секунди аванс на контролата след четвъртата стрелба пред двете германки, но Нойнер показа, че се намира във великолепна форма и че напълно е забравила кошмара от състезанието в щафетите. Германката пресече първа финиша с време 40:02.2 минути. На 12.5 секунди след нея втора се нареди Бергер с 2 грешки, а трета, на 32 секунди от победителката, се класира Хенкел със само една грешка, допусната още в първата стрелба.

Други две от фаворитките - Олга Зайцева (Русия) и Хелена Екхолм (Швеция), останаха съответно четвърта и пета. Шеста се нареди Мари-Лор Брюне (Франция), въпреки че повали всичките 20 мишени, а седма остана очертаващата се като най-сериозна претенденкта на Нойнер за Световната купа - Дария Домрачова. Биатлонистката от Беларус допусна 5 грешки. Лош ден имаше носителката на Световната купа за миналия сезон Кайса Мекерейнен. Финландката допусна цели 7 грешки при стрелбата - 4 от които при третата, но въпреки това финишира 12-а от 30-те участнички, сред които нямаше българка.

В генералното класиране начело продължава да е Нойнер, която след победите си в спринта и масовия старт в Оберхоф вече има 456 точки. Втора е Домрачова с 417, трета - Зайцева с 378, а четвърта - Мекерейнен с 373.