Спектакъл и драма в Пекин - Суперкупата в Юве (видео и галерия)

Шампионът на Италия Ювентус спечели Суперкупата на страната с 4:2 след продължения над Наполи в сблъсъка между двата тима пред 60 000 на стадион "Птиче гнездо" в Пекин. Попаденията реализираха Асамоа (37), Видал (73-д), Маджо (97-автогол) и Вучинич (101) за "бианконерите", а Кавани (27) и Горан Пандев (41) даваха на два пъти преднина на "небесносините" през първата част.

Срещата бе изключително драматична, интересна и с огромен заряд, както и с доста положения пред двете врати. От щаба на Наполи обаче имат сериозни претенции към рефера Паоло Мацолени и донякъде може би с основание. Съдията първо даде дузпа за Юве в 73-ата минута при резултат 2:1 за южняците, която бе силно оспорвана от играчите и треньорите на носителя на Купата на Италия. Влезлият на полувремето като резерва Вучинич изпревари Уго Кампаняро и се строполи на тревата, но противниците на черногореца твърдяха, че няма съприкосновение.

В 85-ата минута малко преди продълженията пък един от най-добрите играчи на тима от "Сан Паоло" Пандев бе изгонен с директен червен картон, най-вероятно заради реплика към страничния съдия заради отсъдена засада. В последната минута Хуан Камило Сунига получи втори жълт картон и също се прибра под душа. Секунди преди да извърши нарушението си колумбиецът бе фаулиран от играч на Старата госпожа в половината на Юве, но Мацолени не отсъди нарушение, а при последвалото от Сунига го прати в съблекалнята предварително.

Това вбеси и Валтер Мадзари, който не спести какво мисли за рефера на висок глас и моментално бе пратен на трибуните. Така в продълженията с двама играчи повече Ювентус стигна без проблем до успеха, въпреки че третото попадение, което прекърши Наполи бе автогол на Кристиан Маджо. Националът на "Скуадра адзура" с глава прати топката в собствената си врата в 97-ата минута след центриране на Андреа Пирло от фаул. Голът прекърши видимо по-изморения състав от Неапол и 240 секунди по-късно, когато отборът трябваше да играе ва банк, последва бърза акция на шампионите, в която Клаудио Маркизио изведе Мирко Вучинич очи в очи с вратаря Де Санктис и черногорецът постави на колене Наполи с четвърти гол.

През второто продължение Ювентус държеше топката и се възползваше от сериозното си предимството, а на два пъти пропусна да вкара и пети гол.
Наказаният вчера за 10 месеца треньор на Ювентус Антонио Конте изгледа двубоя от трибуните, а срещата водеше неговият помощник Масимо Карера.

Общо взето Юве се опитваше да води играта, а Наполи контраатакуваше много опасно и съвсем заслужено се оттегли с преднина на почивката. Торинският гранд стартира мача с три нови попълнения от първата минута - Квадво Асамоа, Лусио и Себастиан Джовинко. Първият дебютира отлично с добра игра, гол и трофей за новия си клуб. Наполи пък разчиташе на завърналия се преди дни Кавани и намиращия се в страхотна форма Горан Пандев в атака. Именно те двамата пратиха топката в мрежата на Джанлуиджи Буфон, а попадението на македонеца бе изключително красиво, въпреки грешката на Леонардо Бонучи. Бившият играч на Интер прехвърли капитана на Юве за 2:1. Преди това Кавани бе открил, след като стражът първо му изби удара, но при последвалата добавка уругваецът бе точен.

По този начин Юве стигна до своята пета Суперкупа на Италия и първа от 2003 година, когато отново далеч от Италия надви след дузпи Милан в Ню Йорк. Интересен факт е, че и третата Суперкупа на "бианконерите" бе спечелена в чужбина. Мястото на събитието бе Триполи (Либия) преди десет години, а успехът бе с 2:1 над Парма. Единствената Суперкупа във витрината на Наполи остана тази от 1990 година, когато южняците разпиляха с 5:1 днешния си противник в сблъсък между Диего Армандо Марадона и изгряващата тогава звезда Роберто Баджо. С този успех торинци си върнаха и за загубения финал за Купата през май в Рим с 0:2.

ЮВЕНТУС - НАПОЛИ 4:2 (1:2)