Край с олимпийските надежди на Григор

Днешният ден няма да бъде запомнен като успешен за българския тенис. След като Цветана Пиронкова отпадна във втория кръг на олимпийските игри, същата съдба сполетя и Григор Димитров. Хасковлията загуби с 3:6, 3:6 двубоя си срещу поставения под номер 12 в схемата Жил Симон (Франция) и не успя да се класира за 1/8-финалите на надпреварата в Лондон. От своя страна, французинът ще мери сили в следващия си сблъсък с поставения под номер 8 Хуан Мартин дел Потро (Аржентина), който се разправи с Андреас Сепи (Италия) с 6:3, 7:6(2).

Мачът не започна никак добре за Григор, който допусна пробив още в третия гейм. Това сякаш за кратко подейства мобилизиращо на първата ни ракета и той върна пробива за 2:2. В седмия гейм 53-ият в света хасковлия отрази брейкпойнт, но все пак изпусна подаването си. Проблемите в играта на българина се задълбочиха и той увеличи броя на непредизвиканите грешки, което доведе до нов пробив и загуба на първия сет с 3:6 след половин час игра.

Втората част стартира лошо за нашия представител. Той изостана с 0:3 след допуснат пробив във втория гейм и така и не успя да навакса разликата. Заемащият 13-ото място в световната ранглиста Симон имаше леки колебания при подаването си в седмия гейм и трябваше да спася брейкпойнт, но се справи успешно с тази задача. При 5:3 27-годишният французин пропиля три мачбола, но при четвъртия не сгреши и сложи точка на спора след точно час престой на корта в "Ол Ингланд Клъб".

Статистиката от днешния двубой говори красноречиво за преимуществото на Симон. Той завърши със 7 аса и 14 печеливши удара. При Григор тези показатели бяха съответно 2 и 12. Голямата разлика обаче бе в броя на непредизвиканите грешки. Българинът направи 24 - с 10 повече от съперника си. Това бе четвърти сблъсък между двамата тенисисти и четвърти успех за Жил Симон.

С победата си в първия кръг срещу Лукош Кубот (Полша) Димитров влезе в историята на родния тенис като първия ни представител при мъжете с победа на Олимпиада.

Утре ще стане ясно дали Григор и Цветана Пиронкова ще получат "уайлд кард" за участие в надпреварата при смесените двойки на олимпийските игри.