Зенит победи, но след куп пропуски не успя да елиминира десетима от Базел (видео)

Зенит победи с 1:0 Базел на стадион "Петровский", но отпадна от надпреварата в лига Европа, след като питерци загубиха в Швейцария с 0:2. Домакините надиграха тотално своя съперник, който на всичко отгоре цяло второ полувреме се бранеше с човек по-малко след червения картон на Марсело Диас. Селекцията на Лучано Спалети нямаше и късмет, след като удар на Бистров срещна гредата, а Роман Широков  пропусна дузпа четири минути преди края. Единственото попадение реализира Аксел Витсел в 30-ата минута, но това не бе достатъчно за домакините. Базал продължава на 1/4-финалите.

Аксел Витсел даде аванс на домакините след половин час игра, когато Хълк центрира от ъглов удар, Ломбертс продължи към своя сънародник, който бе изпуснат от отбраната на Базел и засече с глава за 1:0. До края на частта отново Витсел, както и Хълк, пропуснаха да удвоят, а точно преди почивката гостите останаха с човек по-малко, след като само в рамките на четири минути Марсело Диас си изпроси два жълти картона и напусна принудително терена.

Въпреки че останаха с 10 човека, играчите на Базел можеха да стигнат първи до гол след подновяването на играта, но Мохамед Ел Елнени пропусна, останал очи в очи с Жевнов. Денисов и Анюков пък пропуснаха за Зенит. Уникална възможност да направи 2:0 пропиля Дани в 75-ата минута, когато от малкото наказателно поле не успя да намери опразнената врата на Зомер, пращайки топката над напречната греда. В 83-ата минута и гредата спаси гостите след техничен изстрел на Бистров. В 86-ата минута дойде и най-големият от поредицата пропуски на питерци, когато Роман Широков пропусна дузпа, отсъдена за нарушение на Парк срещу Бистров. Широков обаче не изпълни добре и Зомер успа да избие удара му с крак.

Така, въпреки игровото и числено предимство, Занит не успя да навакса изоставането си от първия мач и възпитаниците на Лучано Спалети отпадат от надпреварата. Базел пък продължава на 1/4-финалите, като утре швейцарците ще научат кой ще бъде техният съперник в следващата фаза.

Зенит - Базел 1:0
1:0 Витсел (30')

СТАТИСТИКА И РАЗВОЯТ НА МАЧА МИНУТА ПО МИНУТА ТУК!!!