Шампионската лига се завърна – с повсеместната синя премяна, приповдигнатата музика на Хендел и, този сезон, допълнителна порция бляскава забава. Новата УЕФА Младежка купа, включваща отборите до 19 години на 32-та клуба участника в груповата фаза на ШЛ, също стартира. “Състезанието вече бе поръсено със звезден прах”, вълнуват се от сайта на ръководната футболна централа, обявявайки водещата роля на Ники Бът в тима на Манчестър Юнайтед и на Патрик Виейра в Манчестър Сити.
Е, простете на Джак Грийлиш от Астън Вила, задето не споделя тази еуфория. Или на младия нападател на Тотнъм Шакил Култхърст и на Раян МакЛафлин от Ливърпул в тази връзка. Това са млади британски играчи, учещи се на занаят извън ярките светлини на тазгодишната аристокрация в ШЛ, които в последните два сезона изведнъж се озоваха на европейската сцена. Тя им бе осигурена от сериите НекстДжен – превърналия се за нула време турнир в Шампионска лига за най-добрите млади играчи.
Тъй като нуждата е майка на изобретателността, някои от клубовете в състезанието поназвайваха едно-две неща за поддържането на добри академии просто защото не можеха да си позволят да излизат на пазара и да сипят пари за най-добрите играчи на континента. И това си пролича. Вила спечели турнира миналия сезон. Ливърпул би Интер с 4:1 на “Анфийлд” в сблъсък, който завинаги ще остане в паметта на играча на мача МакЛафлин, Конър Коуди и Джордън Айби.
Веднага се заговори за това как Евертън, с огромната си репутация на ковач на млади таланти, ще се представи при влизането си в турнира тази есен. Нещо, което предстоеше също на Валенсия, Гьотеборг и Виляреал.
Никой от младежките отбори на тези клубове обаче няма да се състезава в Европа този сезон. Вместо това ще се върнем към пресищащите монотонни мачове в средата на седмицата пред няколко дузини хора, защото УЕФА – засега временно и доста вероятно завинаги – уби НекстДжен.
Винаги го е имало усещането, че организацията на Мишел Платини държи под строг мониторинг турнира, при все че му даде официална санкция, а миналия сезон основателите му Джъстин Андрюз и Марк Уорбъртън започнаха да чуват, че УЕФА готви пускането на своя собствена версия. Двамата потърсили компромис, предлагайки състезание между 48 клуба – някои от тях поканени въз основа на политиката си към развиване на млади кадри, а в добавка достигналите 1/8 финалите в предишната ШЛ.
Не бяха мнозина искрено учудените при отхвърлянето на този план от страна на УЕФА, която избра да подсили европейското статукво с турнир, в който 32-та участника в групите представят отборите си до 19 години, без значение от качеството им. Неизбежността на тази развръзка започна да се усеща още когато от НекстДжен започнаха да задават някои неудобни въпроси към евроцентралата.
Семейните билети от 10 евро позволяваха на феновете да гледат отлични млади футболисти на елитни стадиони под бляскавите светлини на прожекторите. Насрочването на фиксчърите около мачовете на първите отбори бе сложно, но не и непреодолимо препятствие, както разбраха Андрюз и Уорбъртън. На някои от мачовете в сериите НекстДжен имаше по 20 000 души – повече отколкото в някои четвъртък вечери в Лига Европа.
Когато УЕФА отказа компромиса, двамата шефове на състезанието го закриха за една година. Формално изложената причина бе “липса на сигурно финансиране”, въпреки че истината е, че те просто не виждаха място в календара за два турнира. Да хвърлят допълнително 2 млн. паунда за своето собствено събитие, което бе лишено от ключови отбори и от медийната подкрепа на отразяващия и конкуренцията Евроспорт, нямаше смисъл.
Младите играчи на Вила разбираемо са неутешими, че няма да могат да защитават своята титла. “Силно сме разочаровани – сподели директорът на академията им Браян Джоунс. – Турнирът е един от най-големите инструменти за развиване на млади професионални футболисти в тази страна... а ще го изгубим. Позор!”
Други впечатляващи академии ще бъдат във и извън новата надпревара. Няма никакви гаранции за Аякс, чийто суперталант Виктор Фишер разби Ливърпул на полуфиналите на сериите 2011/12, преди да вземе екипа с №7 и в мъжкия отбор.
Директорите на академиите ще ви кажат, че това е голямата възможност младоците да навикнат на рутината да пътуват за мачове из Европа – полетите, хотела, подготовката. Това ще им липсва поне колкото, ако не и повече, от самия футбол срещу чуждестранни съперници.
И дори онези тийнейджъри, които имат достатъчно късмет да са част от играещ в новия турнир на УЕФА клуб, ще открият, че нещо липсва. Сега мачовете обичайно започват между 12 и 17 часа и са на тренировъчни игрища или стадиони на резервните тимове. Нещо, което е твърде далеч от обстановката да играеш на елитни стадиони под светлините на прожекторите. Обстановка, предлагана от НекстДжен в опит да създаде подходящата платформа за талантите да направят, както подсказва и самото име на надпреварата, следващата стъпка в развитието си.
А тази реакция може да бъде силен крясък към УЕФА да върне НекстДжен и нейната философия обратно в рамката. Не се заслепявайте от синята премяна и химните тази седмица – твърде малко светлина премина през Европа.
Йън Хърбърт, “Индипендънт”