Арсенал пречупи скъпата селекция на Тотнъм и пак е "господар" на Северен Лондон

Тимът на Арсенал спечели с минималното 1:0 дербито на Северен Лондон срещу Тотнъм от третия кръг в английската Висша лига и по този начин "натри носа" на съседите си, които през това лято направиха сериозна заявка за успехи в конкуренцията за челните места в класирането на Премиър лийг с многомилионна селекция. Единственото попадение в мача отбеляза френският нападател Оливие Жиру в 23-ата минута, а двата отбора пропуснаха редица опасни положения, които можеха да направят двубоя значително по-резултатен. Дебют за гостите направи едно от няколкото нови попълнения в селекцията на Андре Вилаш-Боаш - Ерик Ламела, който влезе като резерва, но не успя да промени крайния изход на срещата.

Единствената лоша новина за "артилеристите" от този мач дойде от английския национал Джак Уилшир, който бе сменен принудително в края на първото полувреме. Той стана поредният футболист на "трите лъва", който получава травма през този уикенд след Уейн Рууни, Фил Джоунс и Глен Джонсън.

Нападателят на Арсенал Оливие Жиру откри резултата в 23-ата минута на дербито на Северен Лондон срещу Тотнъм с прецизен удар от 6-7 метра, след като получи отлично подаване от Тио Уолкот и с едно докосване преодоля Юго Лорис, след като се измъкна от опеката на Майкъл Доусън. Преди това и двата отбора имаха по едно чисто положение да стигнат първи до гол, но топката се озова за пръв път във вратата на "шпорите".

Само минути след попадението на Жиру домакините можеха да отбележат втори гол, след като Уолкот се озова на отлична позиция след пас на Аарън Рамзи, но ударът му бе отразен от Лорис. Отново Уолкот се озова на отлична позиция, откъсвайки се зад защитата на Тотнъм, но не успя да преодолее излезлия напред Лорис, който го и събори пред наказателното поле, но реферът Майкъл Оливър не отсъди нарушение, след като стражът първи игра с топката.

Три минути преди края на полувремето домакините трябваше принудително да заменят един от основните си футболисти в лицето на Джак Уилшир, който напусна терена контузен и на негово място се появи Матийо Фламини.

Второто полувреме започна с натиск на гостите, които се опитаха да се върнат в мача и наложиха териториален натиск, но без да успеят да застрашат сериозно вратата на Войчех Шчесни. В 62-ата минута най-чистото положение до момента се откри пред Арсенал, след като Жиру стреля от границата на наказателното поле, топката се отклони в бранител на гостите и излъга Лорис, но за късмет на гостите не посети мрежата му, минавайки на сантиметри от дясната греда зад френския страж.

В 75-ата минута гостите бяха много близо до изравнителен гол, но домакините на два пъти се спасиха на косъм. Първо Шчесни спаси с мъка удар на Дани Роуз, който бе рикоширал в тялото на негов съотборник. При добавката пък Жиру отрази пред голлинията удар на Роберто Солдадо, а "шпорите" претендираха за дузпа, след като топката срещна рамото на Жиру.

До края на мача и двата тима имаха сериозни положения да отбележат, но до нов гол така и не се стигна и Арсенал се поздрави с втора поредна победа в шампионата и втори успех в лондонско дерби в рамките на две седмици.