Отзиви след победата на ЦСКА - София II над Беласица (Петрич) с 2:0

България запази шансове за финалите в Гран При след страхотно 3:0 над Япония

Волейболистките от националния отбор на България запази реални шансове за класиране на финалите на световните серии Гран При при дебютното си участие. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца нанесоха първа загуба в надпреварата на бронзовия медалист от Олимпиадата - Япония, след като спечелиха с 3:0 (25:23, 25:23, 31:29) в първия си мач от турнира в Група "М" от последния 3-ти кръг на Гран При, игран днес по обяд пред близо 5000 зрители в зала "Сендай Сити Джимнезиъм" в японския град Сендай.

Така българките имат 16 точки след 5 победи и 2 загуби и са 7-ми в общото генерално класиране и все още имат реални шансове за класиране на финалите в Сапоро, като са на една точка зад олимпийския шампион Бразилия и победителя в надпреварата за 2012 година САЩ. Японките пък са 4-ти също със 17 точки след 6 победи и 1 загуба. Утре (17 август) България ще играе с Чехия, която по-рано днес загуби от САЩ с 0:3 гейма, а Япония ще спори с американките. Срещите са съответно от 09,30 и 06,30 часа българско време сутринта.

Срещата започна много добре за българките, които бързо поведоха с 3:0 след атака на Емилия Николова, контра на Елица Василева и грешка на домакините. Разликата нарасна до 8:2 след нови няколко грешки на японките, блокада на Еми Николова и нова атака на Ели Василева. Въпреки усилията на Япония, българските момичета запазиха преднината си и даже я увеличиха до 13:6 след блок на Христина Русева и контра блок-аут на Еми Николова. Преднината на България нарасна до 16:8 след отлична блокада на Ели Василева. Последва страхотна изява на българската разпределителка Лора Китипова при мрежата и 17:8. Постепенно японките намалиха до 13:19 след успешна атака на капитанката си Саори Кимура и пусната топка на Акари Оуми. Япония стопи изоставането си до 17:21 след атака на влязлата като резерва Юкико Ебата и ас на Оуми, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Независимо от това, последваха атака в аут на Христина Русева и силна контра на Кимура и 19:21, но българките веднага си върнаха преднината при 23:19 след атака на Ели Василева и нова грешка на японките. За пореден път азиатките намалиха до 23:24 след блокада на Ебата и контра на Кимура, но в крайна сметка България взе гейма с 25:23 след атака от краче на капитанката Страшимира Филипова.

В началото на втората част България дръпна с 2:0 след отлична единична блокада и контра през центъра на Христина Русева, но веднага последва равенство при 2:2 след атака на Акари Оуми и грешка на Еми Николова. Българките отново излязоха напред в резултата при 6:4 след няколко добри изяви на Ели Василева. Разликата се запази до 8:6 след пусната топка на българската разпределителка Лора Китипова. Постепенно Япония успя да изравни при 10:10 след успешна атака на Саори Кимура и аут на Русева. Българските "лъвици" моментално си върнаха преднината при 13:10 след блокада и две контри блок-аут на Ели Василева. Тайм-аута, който взе японския наставник Масайоши Манабе, даде ефект и домакините стигнаха до ново равенство при 13:13 след две грешки на българките и ас на Нана Ивасака. България отново дръпна при 15:13 след нова атака на Василева и контра от краче на Страши Филипова и с 16:14 след блок-аут на Василева. Последваха атака през центъра на влязлата като резерва Аими Кавашима и аут на Страши Филипова и 16:16. Япония даже поведе с 19:16 след блокада и контра на Кимура и грешка на Ели Василева, която в последствие бе сменена от Десислава Николова. Постепенно българките изравниха при 20:20 след две отлични атаки на Добриана Рабаджиева. България даже успя да поведе и да стигне до геймбол при 24:21 след ас тип "чекмедже" на Рабаджиева и две атаки в аут на Юкико Ебата. Въпреки усилията на японките, момичетата на Марчело Абонданца затвориха гейма при 25:23 след успешна атака на Еми Николова и поведоха с 2:0.

Българките продължиха с добрата си игра и в третия гейм, като поведоха с 3:1 след атака на Еми Николова и отлична блокада на Страши Филипова. Но Япония моментално изравни при 3:3 след две атаки на Риса Шинабе, която започна като титулярка в третата част, и даже дръпна с 5:3 след контри на Саори Кимура и Аими Кавашима. Разликата нарасна до 7:4 след блокада на Наоко Хашимото и 8:5 след атака от втора линия на Кимура. Последва атака в аут на Еми Николова - 9:5 и тайм-аут за Марчело Абонданца. Постепенно България съумя да изравни при 11:11 след атака и блокада на Цветелина Заркова, която остана в игра, след като влезе като резерва във втория гейм, последвани от контри на Ели Василева и Доби Рабаджиева. Българските "лъвици" даже дръпнаха при 16:12 след нова грешка на японките, блокада на Страши Филипова, аут на Саори Кимура и блок на Василева. Домакините стопиха изоставането си до 16:17 след атака на Юкико Ебата и аут на Ели Василева, а след това даже изравниха при 18:18 след ас на Шинабе. Последваха две последователни успешни атаки на Доби Рабаджиева и 20:18 за българките. Япония моментално изравни при 20:20 след поредна атака на Саори Кимура и аут на Цвети Заркова и даже поведоха с 21:20 след силна контра на Кимура. Последва обрат и 22:21 за България след нова атака на Рабаджиева и ас на разпределителката Лора Китипова. Японките си върнаха преднината при 23:22 след грешка от сервис на Китипова и блокада на Наоко Хашимото. Двата тима се "захапаха" точка за точка до 27:27, след което българските момичета стигнаха до мачбол при 28:27 след блокада на Китипова. Япония го спаси след атака на Шинабе. В крайна сметка България измъкна труно гейма с 31:29 след сервис в аут на Шинабе и контра блок-аут на Рабаджиева, а с това и мача с 3:0.

Най-полезна за българския тим отново бе Елица Василева с 19 точки (3 блока, 70% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане), а Добриана Рабаджиева заби още 13 точки (1 ас и 39% ефективност в атака) за успеха. Много силен мач изигра и Емилия Николова, която реализира 11 точки (3 блока и 27% ефективност в атака) за победата. За японките капитанката Саори Кимура се отчете с 21 точки (2 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака), но и нейните усилия не бяха достатъчни за успеха.

ЯПОНИЯ: Мию Нагаока 4, Саори Кимура 21, Канако Хирай, Марука Мияшита 1, Нана Ивасака 7, Акари Оуми 5 - Ариса Сато-либеро (Юкико Ебата 8, Наоко Хашимото, Мизухо Ишида 2, Аими Кавашима 1, Риса Шинабе 9)
Старши-треньор: Масайоши Манабе
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Емилия Николова 11, Добриана Рабаджиева 13, Елица Василева 19, Христина Русева 6, Страшимира Филипова 6 - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова, Цветелина Заркова 3, Мария Каракашева, Диана Ненова)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.