Balkan Grand Prix 6

Шумахер изненадан от добрата форма на Мерцедес

Михаел Шумахер призна, че не е очаквал бившият му отбор Мерцедес да направи чак толкова голяма крачка напред през 2013. След като се завърна във Формула 1 през 2010 с германския екип, Шумахер отново се оттегли в края на 2012 и на негово място дойде бившият пилот на Макларън Люис Хамилтън. В класирането в момента Хамилтън е четвърти и има само 9 точки по-малко от Фернандо Алонсо и 48 от лидера Себастиан Фетел. Гран при на Унгария беше четвъртото състезание от началото на сезона, в което Люис стартира от полпозишън, но първото в което успя да превърне стартовата си позиция в победа. Неговият съотборник Нико Розберг вече има две победи на свое име, а в класирането при конструкторите Мерцедес AMG са втори.

"Имайки предвид къде финиширахме миналия сезон, съм изненадан от позицията им сега. Радвам се за отбора, но определено не очаквах това от тях", сподели седемекратният световен шампион. На въпроса дали съжалява след трите години неуспех, които прекара с Мерцедес, германецът настоя, че "искрено се радва" и не съжалява за оттеглянето си. "Не трябва да забравяме, че в този спорт не става дума само за 20 състезания. През тези три години вложих толкова много енергия, която не можех да продължа да давам на това ниво, на което на мен ми се искаше", обясни пилотът.

Този сезон Шумахер гледа сезона по телевизията и наблюдава отстрани как се развива бившият му съотборник Нико Розберг. "Сега хората може би разбират малко по-добре колко силен е Розберг". На въпроса дали му се иска да седне зад волана на W04 и да печели състезания, шампионът обяснява: "Нямаше да ми е достатъчно да спечеля едно-две състезания. Целта е битката за световната титла - поне това беше моята".

Снимка: Getty Images