Италия излъга Уругвай в страхотен мач и драма с дузпи (видео)

Отборът на Италия спечели третото място в турнира за Купата на конфедерациите след динамичен драмататичен мач срещу Уругвай в Салвадор, завършил с изпълнения на дузпи. Редовното време и продълженията приключиха 2:2, а при дузпите европейците надделяха с 3:2. В 24-ата минута точен беше Давиде Астори. В 58-ата Единсон Кавани изравни. В 73-ата Диаманти отбеляза от пряк свободен удар. В 78-ата отново Кавани изравни. При дузпите цели трима от петима уругвайци изпуснаха - Диего Форлан, Мартин Касерес и Валтер Гаргано.

"Скуадра адзура" започна с пет промени от драматичния полуфинал с Испания. На терена излязоха Давиде Астори, Матия де Шильо, Стефан Ел Шаарауи, Рикардо Монтоливо и Алесандро Диаманти. Извън състава останаха Клаудио Маркизио, Леонардо Бонучи, Андреа Бардзали, Андреа Пирло и Емануеле Джакерини. Оскар Табарес смени само един титуляр от предния двубой - Валтер Гаргано се появи вместо Алваро Гонсалес.

Още в началото публиката на "Арена Фонте Нова" усети, че ще наблюдава динамичен мач, лишен от напрежението на големите сблъсъци. Тимът на Чезаре Прандели играеше по-активно, докато Ла Селесте разчиташе на контра действия. Първата опасност дойде в петата минута: Луис Суарес се пребори на тъча, намери Диего Форлан, но неговият пас не стигна до Кавани. В 12-ата Форлан хитро намери пролука под стената, но Джанлуиджи Буфон внимаваше. В 20-ата Кандрева шутира опасно от 22 метра над гредата.

В 24-ата Алесандро Диаманти изпълни марково фаул. Бранителите очакваха центриране, топката обаче се насочи към вратата. Кълбото се отклони от далечната греда и от гърба на Муслера, а Астори отбеляза от голлинията - 1:0 за "адзурите". В 27-ата Луис Суарес шутира в близкия ъгъл със завъртане, но Буфон беше на място. Пет минути по-късно Кавани опъна мрежата след центриране от фаул, но флагът на страничния съдия беше вдигнат. Попадението правилно не беше зачетено.

Ел Шаарауи имаше две отлични възможности до почивката (33 и 40), но не показа хладнокръвие пред Муслера. Италианският страж пък парира изстрели на Перейра и Форлан (37 и 39). В 41-вата Кавани поиска дузпа след несръчна игра на Джорджо Киелини - реферът замълча. За първото полувреме имаше цели 21 удара (12 в графата на Италия). Цели 15 шута бяха в рамките на двете врати.

В 58-ата Кавани изравни с хубаво попадение в долния ляв ъгъл на Буфон. Ел Матадор получи топката от Валтер Гаргано и от осем метра търкули топката по диагонала - 1:1. След гола южноамериканците натиснаха своя европейски опонент. В 67-ата Форлан се озова сам срещу Буфон. И двата му шута бяха избити, като беше отклонен с крак. В 69-ата Алваро Гонсалес стреля мощно от 25 метра, но високо от целта.

В 73-ата Алесандро Диаманти показа колко е силен при изпълненията от статични положения. Полузащитникът завъртя по прекрасен начин топката от 23 метра и не остави шансове на вратаря. Пет минути по-късно Кавани отвърна подобаващо с мощен удар с десния крак. Нападателят на уругвайците разстреля Буфон с шут от 25-метров фаул. До края на редовното време интересни положения пред вратите липсваха.

В 100-ата минута Луис Суарес падна в наказателното поле след хубав пробив, но дузпа не последва. В 103-ата Кавани беше с  топка на дузпата, но не можа да стреля. В 109-ата Кандрева стреля коварно от 25 метра, но кълбото профуча покрай гредата. В 110-ата Рикардо Монтоливо получи втори жълт картон за нарушение срещу Суарес. В 114-ата Суарес стреля рязко от 22 метра, но над гредата. Минута по-късно Кавани шутира отдалеч, но топката мина до далечната греда. В 116-ата пак Кавани имаше възможност да стреля, но от място прати топката над целта. В 119-ата Гаргано шутира, Буфон изби, а при добавката Кавани беше в засада. Беше време за дузпи.

Диего Форлан първи застана зад топката и не успя да преодолее Буфон. Това е втора пропусната дузпа за лидера на "урусите". Кавани и Суарес единствени вкараха за Ла Селесте. Само Де Шильо пропусна за италианците. Точни бяха Акуилани, Ел Шаарауи и Джакерини. В крайна сметка Италия успя да завоюва третата позиция.

Уругвай - Италия - 2:2 в редовното време и продълженията

0:1 - Астори (24)
1:1 - Кавани (58)
1:2 - Диаманти (73)
2:2 - Кавани (78)

При дузпите 2:3
0:0 - Форлан пропуска
0:1 - Акуилани бележи