Очаквайте в 17:00 - Женско футболно първенство: Пълдин - Локомотив (Стара Загора)

Ювентус шампион на Италия за 29-и път (видео+галерия)

Отборът на Ювентус отново е шампион на Италия. Това е титла №29 в историята на торинския гранд. Припомняме, че през 2006 година две шампионски титли на Старата госпожа бяха отнети от актива на тима след скандала Калчополи. Иначе това щеше да бъде титла №31 за "зебрите". Футболистите на Антонио Конте победиха днес Палермо с 1:0, с което станаха недостижими за преследвача Наполи. Единственият гол на "Ювентус Стадиум" падна от дузпа в началото на второто полувреме. Дузпа, която бе оспорвана бурно от гостите и която бе реализирана хладнокръвно от голмайстора на Юве през този шампионат Артуро Видал.

Наставникът на шампионите заложи на традиционната си схема 3-5-2, като торинският гранд започна в титулярния си състав за сезон 2012/2013. Компания в атака на Мирко Вучинич правеше италианският национал Клаудио Маркизио, който само преди няколко дни се врече в любов на Старата госпожа. По фланговете бяха обичайните изпълнители Стефан Лихтщайнер и Квадво Асамоа. Плеймейкър бе архитектът в отбора Андреа Пирло. Ентусиазмът по трибуните се бе пренесъл и върху играчите на Конте и те отрано зареди опасности пред вратата на Стефано Сорентино.

До 15-ата минута Видал стреля силно 2-3 пъти по посока на рамката на гостите, но без успех. В 27-ата минута Вучинич се оказа на добра позиция отдясно, но ударът му бе блокиран от Сорентино. След изпълнението на последвалия корнер черногорският голмайстор на "бианконерите" би с глава, но кълбото мина покрай вратата. Стабилната игра на отбраната и вратаря на сицилианците не допуснаха големи опасности в наказателното поле пред Сорентино до края на полувремето. Така след пълна териториална доминация, но без реализиран гол, Юве се оттегли на почивка при 0:0.

В началото на второто полувреме картината не се промени. Гостите от Юг обаче показаха зъби в 50-ата минута. Фабрицио Миколи, който е бивш играч на "зебрите", стреля отдясно, въпреки съпротивата на Джорджо Киелини, и топката се отби в далечната греда на вратата на Джанлуиджи Буфон. Така се стигна до 58-ата минута, в която Пол Погба намери Вучинич в наказателното поле, а централният нападател на домакините бе подпрян в гърба от Масимо Донати. Реферът Андреа Ромео прецени, че това е дузпа и отсъди най-тежкото наказание в полза на Юве. Видал не даде шанс на вратаря и Ювентус се приближиха още по-близо до титлата - 1:0. Реализирането на дузпата донесе голяма радост по трибуните, където като деца започнаха да скачат клубният бос Андреа Аниели, спортният директор Бепе Марота, легендата Павел Недвед и пр.

Скоро след гола Вучинич можеше да опъне мрежата, но красиво воле на Зоро бе спасено от Сорентино. Последваха още разбърквания пред вратата на "орлите" от Сицилия, като на няколко пъти нещата наподобиха на футбол на малки вратички. В 80-ата минута резервата Фабио Куалярела изстреля мощна бомба, която разтърси напречната греда. Секунди по-късно Погба скри топката като някоя бразилска легенда на Салваторе Ароника, но малко след това футболистът на шампионите наплю бранителя. Съдията веднага показа червен картон на Погба, а повторенията показаха, че халфът е бил провокиран, след като Ароника го удари с ръка през лицето.

Така дойде краят на мача и голямата радост за торинския колос. Ювентус е новият италиански шампион, като официално това е Скудето №29 в историята на клуба. Веднага след последния съдийски сигнал футболистите на Старата госпожа опънаха транспаранти с №31, а в центъра на терена също бе разстлано огромно Скудето с този номер. Секунди след това на терена нахлуха стотици фенове на тима, а футболистите се прибраха в съблекалнята да празнуват.