Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Барса и Меси изпуснаха победата в Билбао в 90-ата (видео)

Отборът на Барселона няма да е шампион тази вечер, след като направи 2:2 като гост на Атлетик Билбао в среща от 33-ия кръг на Ла Лига, играна на "Сан Мамес". Маркел Сусаета вкара в 27-ата минута, а каталунците обърнаха с впечатляващ гол на Лионел Меси (67) и попадение на Алексис Санчес (69). В 90-ата минута Андер Ерера спаси точката за баските с мощен удар от ждроб. "Блаугранас" можеха да спечелят титлата още тази вечер при победа на Катедралата и загуба на Реал Мадрид в дербито с Атлетико. Голямото изпитание за Барса е в сряда вечер, когато трябва да заличават 0:4 от Байерн (Мюнхен) в спор за финала в Шампионската лига.

Лионел Меси очаквано остана на пейката. В предни позиции Тито Виланова заложи на Педро Родригес, Сеск Фабрегас и Алексис Санчес. Андрес Иниеста получи почивка, а Чави Ернандес се появи титуляр. Марсело Биелса разчупи схемата и подреди 3-4-3 с Борха Екиса, Микел Сан Хосе и Ауртенече в отбрана.

Под проливния дъжд над Билбао срещата започна с прекрасно положение за домакините в шестата минута. Оскар де Маркос се възползва от бързия терен и пусна остър пас на далечната греда, но сантиметри не стигнаха на Ариц Адурис да засече. Каталунците показаха част от бляскавия си арсенал в 17-ата минута след изкована брилянтна акция. Алексис Санчес се придвижи прекрасно и се изстреля на голова позиция, но нямаше късмет. При ниския му удар от 15 метра топката се отклони от далечната греда. Чилиецът беше най-деен от своите през първата част, спечели много топки и създаде острота.

В 18-ата минута Сан Хосе стреля с глава след центриране от фаул, но срещна ръцете на Виктор Валдес. В 24-ата Чави и Педро разиграха на две двойни подавания, топката попадна у Алекс Сонг, чийто изстрел беше париран от Горка Ираисос. В 26-ата Чави стреля фалцово от 20 метра - на сантиметри от гредата.

Минута по-късно "Сан Мамес" изригна, тъй като топката влезе във вратата на каталунците. Адурис центрира остро по земята и Маркел Сусаета почти от голлинията засече. Останаха съмнения за засада. В 44-ата Адурис пропусна чудесен шанс за втори гол. Де Маркос центрира отдясно, но силният удар с глава на нападателя мина над гредата. В 45-ата Сеск Фабрегас се освободи в наказателното поле, но от почти нулев ъгъл предпочете да стреля, като топката размина и двете гредаи преди да излезе в аут.

На почивката Адриано Корея замени Ерик Абидал. В 56-ата минута домакините бяха близо до второ попадение: Сусаета разтресе напречната греда след удар от 18-метров фаул, а при добавката Адурис не стреля точно с глава. В 59-ата на терена се появи Лионел Меси, който пое лентата на Чави. Само минута по-късно Лео тръгна от центъра и изведе Педро Родригес в наказателното поле, но канарецът не сполучи при трудния удар.

"Лос кулес" натиснаха здраво и заредиха положения пред Горка. В 63-ата Алексис намери ръцете на вратаря. В 67-ата Лео Меси показа колко е гениален със страхотен гол. Аржентинецът развинти трима бранители, като някои от тях финтира по два пъти, намери си пространство за стрелба и с шут от пеналта намери долния далечен удар. Така Ла Пулга продължи невероятната си серия в Примера, отбелязвайки в 20-ия си пореден шампионатен мач.

Две минути по-късно момчетата на Тито сътвориха пълен обрат. Меси засече с глава, Алексис овладя на гърди и насочи в мрежата. Повторенията показаха, че няма засада. В 74-ата Икер Муниаин падна в наказателното поле след досег с Фабрегас, но не получи дузпа. В 80-ата гостите от "Камп Ноу" разгърнаха прекрасна контра, Алба получи пас в наказателното поле, но не овладя добре на гърди. Минута по-късно Алвеш стреля в ръцете на Ираисос. В 87-ата Меси завъртя опасно топката от фаул, но кълбото размина дясната греда на вратаря.

В 90-ата минута баските успяха да стигнат до равенство. Топката беше центрирана отляво, Адриано изчисти с глава, но точно към Андер Ерера, който с мощен изстрел от ждроб от 13 метра намери близкия долен ъгъл за крайното 2:2. Така титлата още не е узаконена, а Атлетик спечели важна точка, за да се отдалечи още от зоната на изпадащите.

Снимки: Getty Images/Guliver