Левски загря за ЦСКА с класиране на финал след шест години (видео+галерия)

Отборът на Левски се класира за финала на тазгодишното издание на Купата на България след равенство 0:0 с Локомотив (София) в срещата-реванш от полуфиналите. Така след победата с 3:1 на стадион “Георги Аспарухов” в първия мач момчетата на Николай Митов са първият финалист. Утре те ще разберат своя противник измежду Берое и Славия. Рекордьорът по отличия в турнира Левски (26) се класира за първи път за финалния сблъсък от 2007 година насам, когато спечели с 1:0 над Литекс в Стара Загора.

На много топло време в “Надежда”  двата тима изиграха равностоен двубой, който заслужено завърши без победител. Играчите на “сините” обаче пропуснаха по-чистите положения.

Новият старши треньор на гостите Николай Митов направи цели осем промени от мача с Литекс. На вратата отново беше резервата Михаил Иванов, който беше предпочетен пред титуляра Пламен Илиев и в първия двубой преди седмица. Изцяла нова беше и защитната четворка в сравнение с шампионатния мач с Литекс през изминалия уикенд. В "Надежда" днес стартираха Роман Прохазка, Йордан Милиев, Димитър Везалов и Орлин Старокин за сметка на игралите в Ловеч Дъстли Мюлдер, Даниел Димов, Ромен Ели и Нуно Пинто.

В същото време треньорът на Локомотив Емил Велев заложи на доста офанзивни футболисти. Титуляри бяха и тримата централни нападатели Антонио Павлов, Димитър Илиев и Крум Бибишков.

Домакините имаха превес през първите минути, но първото положение бе пред тяхната врата в 8-ата минута. Капитанът на "сините" Станислав Ангелов изведе зад защитата Гари Родригес, който стреля в тялото на Митрев останал сам срещу него отляво.

В 11-ата минута още по-сериозен пропуск направи за пореден път Жоао Силва. Португалецът бе изведен очи в очи с вратаря на "червено-черните" от Родригес при поредната контраатака на отбора. Синята деветка стреля силно, но Митрев отново изби.

Следващите минути гостите контролираха събитията на терена, като до опасности пред една от двете врати не се стигна до 29-ата минута. Родригес центрира, но Силва се размина с топката, която попадна в Рамос. Митрев се хвърли в краката на крилото и изби в ъглов удар, а след това отново се намеси добре, като изпревари деветката на Левски.

Първата добра възможност за "червено-черните" бе в 37-ата минута, когато Том центрира и Димитър Илиев спря топката на 12 метра от голлинията, но стреля слабо в ръцете на Иванов.

Последната минута на първото полувреме Антонио Павлов пропиля отлична контраатака на домакините, които излязоха трима на трима срещу защитата на гостите. Деветката на Локомотив обаче при опита си да центрира изпрати топката в аут.

На почивката младият Цонев напусна и се появи Стефан Велев в центъра на терена за състава на Митов. Именно пристигналият от Берое халф изведе Родригес в добра позиция след дълъг самостоятелен пробив. Митрев отново обаче показа рефлекс и изби в корнер.

Удар на Бибишков в 53-ата минута бе избит в последния момент в ъглов удар, а след неговото центриране Иванов не прецени топката, но нямаше играч на домакините, които да засече кълбото в мрежата.

Локомотив започна да играе по-активно в атака и се стигна до няколко ъглови удари, но без опасен изстрел в синята врата. Рамос и Велев пък пробваха такива слаби в посока на тази пазена от Митрев, който нямаше проблеми.

Кокала пусна Антонио Цанков вместо Димитър Илиев в 68-ата минута. Две по-късно Силва с глава след корнер стреля над гредата. Уилкер и Манолов се появиха на изморените Павлов и Пеев, а Ромен Ели влезе на мястото на контузилия се Старокин.

В 79-ата минута Иванов демонстрира отличен рефлекс след удар на Цанков от над 20 метра, а секунди по-късно след изпълнението на корнер Том отново пробва късмета си, но далеч от целта.

Александър Бранеков с глава от няколко метра пропусна най-чистото положение за домакините в 87-ата минута.

Секундите преди края резервата Антонио Вутов пропусна да донесе победата и във втория мач на Левски, след като стреля в аут от малък ъгъл.

Така “сините” са само на крачка от първи трофей след 4-годишна суша. Финалът е на 15-и май, но все още не се знае на кой стадион, като това ще се реши в дните след изиграването на утрешния втори полуфинал в Стара Загора. Плюс това Митов запази доста голяма част от титулярите си преди важното дерби с ЦСКА в събота от 16,00 часа на стадион “Васил Левски”, като освен всичко друго нито един от играчите му, които висяха с картони, не са наказани.

Треньорът на “армейците” Милен Радуканов изгледа на живо двубоя от ложите на стадион “Локомотив”. Цялото синьо ръководство в лицето на Тодор Батков, Иво Тонев, Даниел Боримиров, Константин Баждеков, Дончо Донев, Николай Илиев и Димитър Иванков също беше в ложите.

Кокала заложи на най-офанзивния си състав, но не успя да стигне до невероятен обрат и за трета поредна година да стигне финал в турнира, въпреки че този сезон целта на “железничарите” е преди всичко оставане в “А” група, което минава през задължителен успех в Монтана този уикенд.

Феновете на гостите днес бяха доста по-малко от обичайното на този стадион, но изпратиха своите играчи с аплодисменти и с приповдигнато настроение очакват Вечното дерби с “червените”.

ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ) - ЛЕВСКИ 0:0 (1:3 в първия мач)

ЛОКОМОТИВ (Сф): Божидар Митрев, Мартин Димитров, Александър Дюлгеров, Александър Бранеков, Румен Трифонов, Евертон Джилио Том, Светослав Петров, Даниел Пеев (72-Александър Манолов), Димитър Илиев (68-Антонио Цанков), Антонио Павлов (75-Уилкер), Крум Бибишков

ЛЕВСКИ: Михаил Иванов, Роман Прохазка, Йордан Милиев, Димитър Везалов, Орлин Старокин (73-Ромен Ели), Станислав Ангелов, Радослав Цонев (46-Стефан Велев), Гари Родригес, Рене Михелич, Кристовао Рамос (89-Антонио Вутов), Жоао Силва
Жълти картони: Милиев
Съдия: Никола Попов