Куртоа бе голям на “Сан Сиро”, Кроос и Байерн пречупиха Арсенал

Може и да нямаше много голове, но имаше доста драма в 1/8-финалните сблъсъци от Шампионската лига в сряда, в които Байерн (Мюнхен) би останалия с 10 души Арсенал (0:2), а Атлетико Мадрид удържа напора на Милан на “Сан Сиро” и накрая победи (0:1). Ето какво хвана окото ни от тези двубои.

ИГРАЧ НА ВЕЧЕРТА: Тибо Куртоа (Атлетико)

Челси ще се наложи съвсем скоро да вземе решение за Тибо Куртоа, блестящия белгийски вратар, което е преотстъпен на Атлетико. Още само на 21 години, Куртоа запази отбора си в борбата на “Сан Сиро”, докато Милан бомбардираше вратата на гостите в изненадващ блицкриг през първото полувреме.

Всеки път обаче Куртоа отвръщаше на предизвикателството: първо чукна фалцовия шут на Кака в напречната греда, а после, още по-впечатляващо, спря удара с глава от упор на Андреа Поли след центриране на Адел Таарабт. Стражът после спря Кака (отново) и Марио Балотели до почивката и мачът завърши 0:1, за което Атлетико трябва да благодари най-много на Куртоа (е, и на голмайстора Диего Коща).

Двете сюжетни подлинии в представянето му са неговото бъдеще в тима (сам призна, че очаква разговор с Челси през март, но ще се върне при тях само като сигурен №1) и продължаващата му публична вербална схватка с втория вратар на Белгия Симон Миньоле, подпалена отново в сряда. Куртоа каза пред списание “Sport/Foot”, че се чувства атакуван от стража на Ливърпул Миньоле, който често заявява, че заслужава място в националния тим.

“Ако някой казва, че е несправедливо ваден от вратата на “червените дяволи”, виждам това като атака – отговори Куртоа. – Това сочи, че не зачиташ избора на треньора и че същевременно не показваш уважение към настоящия №1.”

Английската преса писа, че Челси може да реши да продаде Куртоа на Атлетико като част от сделка с участието на Диего Коща през лятото. Диего Симеоне каза, че би платил 24 млн. евро за вратаря, и ако това стане, “сините” може да съжаляват един ден, че са оставили таланта да се изплъзне през пръстите им. Куртоа със сигурност вече е в Топ 5 в света на поста и е 10 години по-млад от Петр Чех (а вероятно ще струва и по-малко от него като заплата). Челси има първи избор върху правата на Куртоа и трябва да се възползва.

МОМЕНТ НА ВЕЧЕРТА: Двете дузпи на “Емирейтс”

След девет минути игра на “Емирейтс” Месут Йозил получи извеждащ пас от Джак Уилшир, чукна топката покрай Джером Боатенг и бе съборен – очевидна дузпа и жълт картон. Моментално появилият се проблем за домакините бе кой да я бие. Първият избор Оливие Жиру бе изненадващо оставен на пейката заради таблоидни разкрития за личния му живот, а Арсен Венгер заложи вместо него в състава на Яя Саного – 21-годишен младок, правещ едва втория си мач като титуляр за отбора.

Това решение бе резултат не толкова на личното положение на Жиру (Венгер каза, че то е спортно-техническо), колкото на собствената трансферна стратегия на мениджъра. Нападателят има вече 33 мача като титуляр този сезон и изглежда като да играе изцеден. Все пак именно Венгер реши да не взима нов нападател през януари. Вторият избор за изпълнител на дузпи е Микел Артета, аут поради контузия.

Йозил бе изпуснал предишния си 11-метров удар – в ШЛ срещу Марсилия през ноември м.г. – и въобще не изглеждаше, че ще вкара и този път. Добавете към това фактора, че срещу му бе Мануел Нойер – играч, с когото са расли заедно в Гелзенкирхен и знае и кътните му зъби, – и изборът става съвсем странен. Както би свидетелствал Франк Лампард, изпуснал дузпи срещу колегите си в националния тим Дейвид Джеймс, Джо Харт и Роб Грийн, ако вратарят има и минимална връзка с изпълнителя, получава предимство.

Йозил тръгна с къси крачки и се спираше, точно както в Марсилия, ала Нойер не трепна и когато накрая се хвърли, остави дясната си ръка в центъра, колкото да отблъсне шута на съперника. Както после вратарят каза пред телевизията: “Зная, че Месут обича да променя посоката на удара си в последния момент, затова останах прав възможно най-дълго време.”

Спасяването срина Йозил, който прекара в транс останалата част от полувремето. То също така смълча публиката и с приближаването на почивката Байерн пое контрола в мача.

Очаквано след срещата фокусът падна върху съдията Никола Рицоли, който не показа втори жълт картон на Боатенг през първото полувреме, а после изгони Войчех Шчесни за фаула му при дузпата срещу Ариен Робен. Този червен картон принуди Давид Алаба да чака дълго време преди да бие от бялата точка, а резервният вратар Лукаш Фабиански също си поигра с нервите му, като грабна топката и я тупка в земята. Дали номерът сработи? Изпълнението на дузпата отне четири минути, дълго време за всеки играч. Алаба би в гредата...

ГОЛЯМАТА ХАПКА: Кроос няма да напусне Байерн

Голямо вълнение имаше миналия месец, когато Тони Кроос гневно захвърли ръкавиците си при смяната му при изоставане с 1:0 срещу Щутгарт. Инцидентът се получи всред запътили се наникъде преговори за нов договор и накараха английската преса да реши, че Кроос се дърпа, за да си изкара трансфер в Манчестър Юнайтед.

Неговият агент може и да се е дърпал, защото после “Шпорт-Билд” разкри, че цели 14 играчи получават повече от годишната заплата на Кроос от 4,5 млн. евро. Проблемът на Байерн бе даването на големи договори на новите Марио Гьотце (12 млн., наравно с аса на тима Франк Рибери) и Тиаго Алкантара (8 млн.). Към момента Кроос иска равенство с хората от нивото 8-10 млн.: Бастиан Швайнщайгер, Ариен Робен и Филип Лаам.

Пък и защо не след представяне като снощното? Кроос бе изключителен от първата до последната минута и имено неговият гол с фантастичен фалцов удар даде преднина на баварците. Той можеше и да не започне титуляр, ако Швайнщайгер бе в кондиция, но предвид навика му да бележи такива ключови голове от границата на наказателното поле (вкара много подобен в същия двубой преди 12 месеца), 24-годишният халф се доказва като важен играч за Джосеп Гуардиола.

КАК СЕ ОЧЕРТАВАТ РЕВАНШИТЕ

Това бе седмица, в която си пролича ясно важността на завършването на първо място в групата ти в ШЛ; пролича си и класата на отборите, завършили на първо място. Победата на Байерн над Арсенал почти изцяло копира тази на Барселона над Манчестър Сити 24 часа по-рано: домакините остават с 10 души, гостите повеждат и домакините блокират в колебанието си дали да опитат да измъкнат равенство, или да минимизират щетите.

Арсенал изглеждаше като да е удържал фронта, но късният гол с глава на Томас Мюлер може би е със същото влияние за крайния изход като попадението на Дани Алвеш на “Етихад”. При все това, “артилеристите” все пак биха баварците в Мюнхен преди година; разликата този път обаче е Пеп Гуардиола, който едва ли ще допусне повторение.

Атлетико също трябваше да бъде в най-добрата си светлина, за да пречупи Милан, чието полузащитно дуо от Найджъл де Йонг и Майкъл Есиен се измори с изтичането на минутите. Късният гол с глава на Диего Коща оформи четири победи от четири възможни за гостите тази седмица и даде предимството на мадридчани за продължаване на четвъртфинала. О, и колко бяха отбелязаните от домакините голове? Нула.