Трагедията за Свен Крамер е голяма. „Това е един тежък удар за мен”, почти през сълзи споделя Крамер. Освен, че мечтата му да спечели три златни медала на Олимпийските игри в Сочи вече няма как да се сбъдне и старата му травма отново се завърна. След цял сезон, през който холандците разнасяха матрака на Крамер по целия свят, само и само да опазят гръбнака на своя най-голям шампион, седмица преди най-важния старт в живота му вече уж отшумялата контузия на гърба му отново се обади. Не знам дали това е просто лош късмет или на Свен не му е писано да стане олимпийски шампион в кънки бягането на 10 000 мерта, но е факт, че тази титла се изплъзва от ръцете му за втори пореден път. Нека припомня, че преди четири години на Олимпийските игри във Ванкувър, грешка на треньора му Херард Кемкърс става причината Крамер да не спечели златото. Тогава Кемкърс му посочва грешен коридор, за секунда Свен се поколебава, но в крайна сметка изпълнява нареждането на треньора си и така след състезанието е дисквалифициран.
По време на днешното състезание на овала за кънки бягане в „Адлер арена” видяхме, че и „железния човек”, както всички в страната на лалетата наричат Свен Крамер си има „ахилесова пета” и тя се намира някъде в зоната на неговия гръбначен стълб. Холандецът не успя да подобри времето на своя съотборник Йорит Бергсма и трябваше да се задоволи с второто място в надпреварата. „ Не искам да умаловажавате постигнатото от Йорит днес”, с тези думи Свен се обърна към първия холандски журналист насочил микрофона си към него и докато колегата все още го гледаше с недоумяващ поглед, Крамер продължи: „ Преди малко Бергсма кара повече от страхотно и записа най-доброто време някога постигано на писта за кънки бягане разположена на толкова малка надморска височина, всъщност на самото морско равнище или няколко метра над него. Има обаче и нещо, което не знаете и което ми попречи лично аз да карам на 100% днес. Вече цяла седмица ме измъчват болки в гърба, иначе дадох всичко от себе си, за да преодолея болката. Наистина се надявах да успея да спечеля. Преди да застана на старта днес даже поглденах още веднъж листчето, на което беше записана моята схема на каране, за да сравня моите времена на обиколка с тези на Бергсма и да съм наясно какво ми трябва, за да спечеля.”
Крамер не иска в никакъв случай травмата в гърба му да му служи за някакво оправдание. Състезанието си е състезание и го печели този, който е в най-добро физическо и психическо състояние или този, които е подготвен най добре тактически. Това днес определено не беше Крамер. Бергсма сякаш в транс измина цялото разстояние от старта до финала, успявайки да ускорява през цялото време и да кара в една възможно най-ниска стойка. Крамер, от своя страна, имаше трудности да запази в т.нар. аеродинамична стойка до края на състезанието и в последните обиколки караше все по-изправен и по-изправен. Травмата не му позволи и да постигне и типичното за него ускорение в завоите.
Въпреки проблема с гърба и състоянието, в което се е намирал Свен последните дни, той не е обмислял вариант да не стартира на 10 000 метра. „ За мен нямаше връщане назад, отказ или каквото и да е било друго освен да стартирам днес. Просто трябваше да го направя, иначе 4-годишният ми труд би отишъл на вятъра.”
Сега разбираме и каква е била причината Свен Крамер да откаже участие в старта на 1500 метра.
Аз вярвам, че Свен ще остане в спорта за поне още един олимпийски цикъл и че ще се опита отново да спечели олимпийската титла на 10 000 метра, но вярвам и в още нещо, че той в следващите 4 години ще я кара малко по-спокойно и да се наслаждава повече на живота. Явно и самият той започва да осъзнава, че спортът не е всичко, след като за пъви път го чувам да казва следното: „Все пак тази моя мечта не трябва да ме обсебва изцяло.”
Фани Богданова, специално за Sportal.bg