Велик! 40-годишният Бьорндален грабна седмо олимпийско злато, българите нямаха ден

Легендарният норвежец Оле Ейнар Бьорндален спечели златния медал в първата дисциплина в биатлона на Зимните олимпийски игри в Сочи. 40-годишният Бьорндален показа невероятно ски-бягане и спечели спринта на 10 км с време 24:33.5 минути и една грешка в стрелбата. Среброто грабна австриецът Доминик Ландертингер, който порази всичките 10 мишени, но остана на 1.3 сек. от шампиона. Трети се нареди Ярослав Соукуп от Чехия, който с 0 грешки финишира на 5.7 сек. от Бьорндален.

Българите нямаха ден днес и се представиха лошо на огневия рубеж. С най-предно класиране от нашите състезатели е Красимир Анев, който направи 3 грешки (и трите в първата стрелба) и завърши на 49-а позиция с изоставане от 1:54.5 минута от Бьорндален. 60-и е Владимир Илиев с 4 грешки (по 2 във всяка от двете стрелби), като той остана 2:22.4 мин. от първото място. 70-и е Михаил Клечеров с 2 грешки в стрелбата (1+1), а 76-о място зае Иван Златев (1+1).

Състезанието бе много интересно и оспорвано, като без медал останаха големите фаворити Мартен Фуркад (Франция) и Емил Хегле Свендсен (Норвегия). И двамата допуснаха по една грешка - Фуркад при първата стрелба, а Свендсен - при втората. Французинът завърши на шеста позиция, на 12.1 секунди зад победителя, а Свендсен финишира едва девети, на 29.3 сек. от Бьорндален.

Оле Ейнар Бьорндален допусна единствената си грешка още в първия си изстрел на втората стрелба. 9 от 10 поразени мишени в комбинация с феноменално ски-бягане означаваше първия златен медал за Бьорндален в индивидуално състезание в биатлона на Олимпийски игри от 2002 година. Тогава в Солт Лейк Сити великият норвежец спечели 4 златни отличия от 4 възможни. На Игрите във Ванкувър преди 4 години Бьорндален спечели злато в щафетата и сребро в индивидуалния старт на 20 км.

Представителят на домакините Антон Шипулин имаше отличен шанс да спечели златния медал днес, тъй като показа страхотно ски-бягане, съчетано с безгрешна първа стрелба. При втората стрерба обаче той не уцели последната 10-а мишена и това се оказа фатално, защото го остави извън медалите - на четвърта позиция, на 6.4 секунди от Бьорндален и само на 0.7 сек. от третото място.

С днешния си триумф Бьорндален вече има общо 7 златни медала от Олимпийски игри, както и 4 сребърни и един бронзов. По този начин норвежецът се изравни по брой спечелени медали с лидера във вечната класация на споритстите с най-много отличия на Зимни олимпийски игри Бьорн Дели. Двамата норвежци имат по 12 медала, като легендата в ски-бягането Дели е с 8 златни и 4 сребърни.