Вакъфбанк даде гейм на Ева Янева и Кан в плейофите на ШЛ! Туркините взеха два гейма с 25:7 и 25:9!!!

Настоящият победител във волейболната Шампионска лига при жените - турският гранд Вакъфбанк (Истанбул), е много близко за пореден път да се класира за финалната четворка на най-силния европейски клубен турнир, която тази година ще бъде в Баку (Азербайджан). Момичетата на италианския треньор Джовани Гуидети обърнаха у дома шампиона на Франция РК Кан (Кан), където играе българската волейболистка Ева Янева, 3:1 (21:25, 25:7, 25:18, 25:9) в първия мач от Плейофи 6, игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Бурхан Фелек" в Истанбул. Втори съдия на срещата пък бе българинът Ивайло Иванов.

Ева Янева и компания започнаха малко по-добре двубоя и успяха да вземат първия гейм с 25:21. Това като че ли ядоса турският тим, който до скоро беше непобедим в 73 поредни мача във всички турнири, и спечели втората част с "убийствена" разлика - 25:7!!! Домакините от Вакъфбанк продължиха със силната си игра и без проблеми взеха следващите два гейма съответно с 25:18 и 25:9!!!, а с това и крайната победа с 3:1.

Ева Янева игра цял мач и завърши със скромните за нея 6 точки (1 блок, 28% ефективност в атака, 74% позитивно и 68% перфектно посрещане). Италианката Надя Чентони пък за пореден пък стана най-резултатна за Кан с 16 точки (44% ефективност в атака), но и това не помогна за победата. От друга страна най-полезна за Вакъфбанк стана Гьозде Сонсирма с 18 точки (3 блока, 1 ас, 54% ефективност в атака, 58% позитивно и 42% перфектно посрещане), а сръбската звезда на тима Йована Бракочевич добави 14 точки (2 блока, 3 аса и 32% ефективност в атака) за успеха.

Срещата-реванш е следващата сряда (12 февруари) от 21,00 часа българско време в Кан. Момичетата на треньора Ян Фан трябва да гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1 гейма, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. При нов успех за волейболистките на Вакъфбанк пък, те ще се класират за "Файнъл Фор"-а на ШЛ.