Литекс изнесе лекция на Локо (Пд) в калта - четири червени картона белязаха свирепата битка (видео)

Отборът на Литекс разби с 5:2 Локомотив (Пловдив) в зрелищно дерби на стадион "Локомотив" и си осигури първото място преди подновяването на шампионата през февруари. Битката на ужасния терен ще се запомни със седем гола, четири червени картона, една дузпа и много нерви. Хвърлена бутилка от феновете на "черно-белите" пък уцели Страхил Попов.

Вилмар Джордан изпъкна над всички с три попадения, а по един гол добавиха Момчил Цветанов и юношата Георги Минчев. Крис Гади и Александър Тунчев вкараха за домакините.

По-рано терена напуснаха Йордан Тодоров (50'), Костадин Марков (86') от домакините, както и Александър Цветков (58') и Пламен Гълъбов (90') от ловчанлии.

Вилмар Джордан вкара в 24-ата минута, а три минути по-късно Момчил Цветанов удвои. При попадението му Йордан Господинов излезе неразчетено, а освен това препъна съотборника си Диего Фераресо и съвсем улесни задачата на крилото на "оранжевите". В 39-ата минута "смърфовете" се върнаха в двубоя след точен изстрел на Крис Гади. В началните секудни на втората част Александър Тунчев изравни. В 50-ата минута обаче Йордан Тодоров затрудни задачата на пловдивчани, след като получи втори жълт картон и пое преждевременно към съблекалните. Шест минути след това Джордан вкара нов гол за 2:3. В 59-ата минута численото равенство на терена бе възстановено, след като червен картон получи и Александър Цветков. Колумбийският таран оформи своя хеттрик от дузпа в 78-ата минута. В 86-ата минута директен червен картон получи и Костадин Марков. Резервата Георги Минчев направи 2:5 в 90-ата минута, а жестоката битка завърши с четвърти червен картон - на Пламен Гълъбов.

Гостите стигнаха до гол още в 3-ата минута, но той не бе зачетен заради отсъдено нарушение на Джордан срещу Александър Тунчев. В 7-ата минута Мартин Камбуров изпълни фаул от отлична позиция, но прати топката на сантиметри встрани от вратата на "оранжевите".

Лидерът в "А" група наложи волята си в средата на първата част. В 24-ата минута Цветанов пусна отличен пас за Джордан и колумбийският таран преодоля стража на "смърфовете" с елегантен удар. Смутът в редиците на пловдивчани взе връх 180 секунди по-късно, когато Господинов излезе неразчетено пред наказателното поле и препъна съотборника си Диего Фераресо, топката попадна в Цветанов и той я плъзна в опразнената врата за 0:2.

"Смърфовете" успяха да се отърсят от шока и върнаха интригата в двубоя в 39-ата минута. Камбуров центрира от лявото крило и Гади се разписа с атрактивно изпълнение.

Веднага след почивката Здравко Лазаров центрира от фаул, Симеон Славчев отклони към собственото си наказателно поле, където Тунчев бе оставен непокрит и успя да изравни.

В следващите минути на ужасния терена на стадион "Локомотив" се разрази истинска битка. Първо в 50-ата минута Тодоров напусна терена за грубо нарушение и остави "черно-белите" с човек по-малко. В 56-ата минута Златинов изведе Джордан на изгодна позиция и колумбиецът направи 2:3. Малко след това Цветков също бе изгонен и двата тима продължиха с равен брой играчи.

В тези минути и нервите на привържениците на домакините не издържаха и хвърлена от тях бутилка уцели в главата Страхил Попов.

В 78-ата минута Джордан оформи своя хеттрик от дузпа, която бе отсъдена за нарушение на Асен Георгиев срещу Румен Руменов.

Екшънът на "Лаута" продължи с директен червен картон на Марков, който наплю Гълъбов. Грозната сцена се разигра в 86-ата минута. В 90-ата 18-годишния юноша Минчев оформи крайното 2:5 с първия си гол в елита, но и това не бе всичко в срещата. В самия край на 6-минутното продължение друг талант на "оранжевите" - Пламен Гълъбов, получи второ официално предупреждение и стана четвъртият изгонен от рефера Станислав Тодоров.

С успеха Литекс има 50 точки и ще зимува на върха. Лудогорец е с 47 точки и два мача по-малко. Утре шампионите посрещат Локомотив (София), а отложената среща с Нефтохимик ще се играе на 15 февруари 2014 г. Дори да спечелят срещу "железничарите" обаче разградчани ще се изравнят с "оранжевите", но ще бъдат втори заради загубата в прекия мач. "Черно-белите" пък останаха с 41 точки.