Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

Филм за олимпиадата в Сочи между комедията и трагедията

Филм за олимпиадата в Сочи между комедията и трагедията

На фестивала "Артдокфест" в Москва се състоя руската премиера на нашумелия филм за олимпиадата в Сочи "Игрите на Путин". Лентата е заснета с финансовата помощ на Германия, Австрия и Израел, а неин режисьор е руският емигрант Александър Гентелев. Филмът остро критикува решението за провеждане на зимни игри в субтропиците и разказва за корупцията при строителството на олимпийските обекти и за щетите, нанесени на околната среда в Сочи и на неговите жители.

Авторите на "Игрите на Путин" твърдят, че са се сблъсквали с опити за откупуване правата на филма с цел той да не бъде излъчен. Това, разбира се, не може да бъде доказано. Дебютът на лентата пред широката публика бе на  Международния кинофестивал за документални фирми (IDFA) в Амстердам в края на ноември, а московската премиера бе разпродадена, въпреки че неговите създатели отбелязват, че филмът им разчита предимно на чуждестранната аудитория.

"Игрите на Путин" първоначално е бил замислен като лековат и забавен филм  - "комедия за олимпиада в субтропиците", разказа неговият продуцент Симоне Бауман. "Нужно е доста време, за да откриеш на мястото на Русия място, където никога не пада сняг. И Путин го намери", казва във филма опозиционерът Борис Немцов. Като комически персонажи са представени някои чиновници. Например, бившият шеф на организационния комитет Леонид Тягачев, който в лентата възторжено говори за президента Владимир Путир и дори го нарича "Най-техничния скиор".

Един от главните герои във филма е кметът на Сочи Анатолий Пахомов, който показва на документалистите гигантската строителна площадка, в която се е превърнал градът, и с охота отговаря на техните въпроси. "Нашият град е за почивка, а не за корупция", така коментира Пахомов обвиненията за злоупотреби при подготовката за олимпиадата.

Плановете на авторите филмът да стане комедия се променят, когато те пристигат в Сочи, въпреки че картината първоначално предизвиква смях у тях, а не възмущение. След няколко години на тежки снимки обаче тя, макар и нелишена от хумор, се превръща в дълбоко трагична. В "Игрите на Путин" освен многочислените интервюта с чиновници и представители на фирми изпълнители, са показани и обикновени жители на града, чиито домове и бизнес са се оказали на пътя на олимпийските обекти, както и вредите за околната среда и провала на обявената от властите програма "Нулево замърсяване".

В "Игрите на Путин" олимпиадата е представена като мегаломански проект на руския президент, който е бил започнат просто защото на Путин му харесва да кара ски на Красная поляна. Продуцентът Симоне Бауман признава, че е изненадана от големия интерес, който филмът е предизвикал в Русия. "Не мисля, че ние сме открили нещо ново, което руските зрители да не знаят. Според мен всичко, което е във филма, е добре известно на болшинството хора", категорична е Бауман, която преди време разкри, че са й предлагали 600 000 паунда, за да не излъчи "Игрите на Путин".

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти