Треньорът на Георги Иванов Борис Воденичаров: Той трябваше да си повярва, че може

Треньорът на Георги Иванов Борис Воденичаров: Той трябваше да си повярва, че може

Борис Воденичаров е треньорът под чието ръководство Атлет №1 на България за 2013 г. Георги Иванов постави два национални рекорда в тласкането на гюле на открито (21,06 м и 21,09 м), спечели първия медал за България от Европейска купа по зимни хвърляния (сребърен), а през август стана и първият българин в историята финалист на световно първенство в тласкането на гюле, където завърши осми. На последния турнир от Диамантената лига в Брюксел завърши втори с резултат 20,95 м, а това му отреди и второто място в генералното подреждане в дисциплината. Воденичаров сподели в специално интервю за Sportal.bg как протича съвместната работа с Георги Иванов, интересни подробности от съвместната им работа и какво ново предстои пред успешния тандем през 2014-а година. 

- Г-н Воденичаров, какво е мнението ви за цялостното представяне на Георги през годината?

- Като цяло годината беше успешна не само за него, но и за доста други лекоатлети. Това може би беше най-силната лекоатлетическа година за България в последните 6-7 сезона. Той направи по-сполучлив сезон, отколкото съм очаквал преди да дойде при мен, с доста силни резултати до края на сезона. От тази гледна точка съм много доволен и се надявам през следващата година да не дадем на задна, а да постигнем по-силни резултати.

- Георги на няколко пъти през годината спомена, че вие имате сериозен принос за неговата най-силна година, откакто се състезава при мъжете. Вярвахте ли в началото, когато започнахте съвместни тренировки с него, че ще стигне до успехите, които постигна той през 2013 г.?

- По принцип се надявах на резултат в рамките на 20,50 м, но не сме търсили 21 м целенасочено. Постепенно се напаснахме един към друг, което отне няколко месеца. Лятото тренираме в София и е доста по-удобно да си свършим работата, както трябва. Заради това лятото се получиха и по-добрите резултати.

- Той показа постоянство през цялата година и задържа високите си резултати до края на сезона, което е изключително трудно дори и за атлет от световна класа. Как го постигнахте?

- Основният проблем в началото на годината беше, че той не може да даде обратна връзка на това кое как му действа като физическо натоварване. Трябваше да мине известно време, за да мога аз без негова помощ да се ориентирам кое как му действа. Особено въвеждането във всяко едно състезание. Мога да твърдя, че изглаждахме това във всяко състезание до края на годината. На Диамантената лига в Брюксел постигна много силни резултати и това беше най-силното му състезание за сезона. Там успяхме да напипаме може би оптималния момент преди състезанието.

- С оглед представянето на Георги през лятото и на Европейската купа по зимни хвърляния, може ли да се каже, че изпуснахте шанса за силно представяне и дори медал на Европейското първенство в зала в Гьотеборг? Защото по-късно през годината той няколко пъти победи европейския шампион Асмир Колашинац.

- Зимата имахме основен проблем, че тренирахме в Добрич на сектор, който е изцяло от бетон, което за него е супер, защото е много по-стабилен и тласка много по-високи резултати. Когато повърхността е по-грапава, сцеплението е по-добро. Секторът в Гьотеборг беше някакъв специфичен шперплат и може би лакиран отгоре, на който ние, естествено, се качвахме за първи път. От една страна това попречи по някакъв начин. А направихме и една грешка. След силния резултат в Добрич, без никой да ни е карал, решихме да участване на Балканиадата в Истанбул. В двете посоки пътувахме общо 30 часа с автобус и само един ден след това тръгнахме за Гьотеборг. Имаше мъгла в Гьотеобрг, кацнахме в съседна държава и общо пътувахме 17-18 часа, пристигнахме вечерта в хотела към 1 през нощта. Сутринта в 6:00 часа го събудиха да дава кръв за допингконтрол и той не успя да заспи повече. Квалификацията беше 5-6 часа след това същия ден. Комбинацията от тези две неща му коства силно представяне в Гьотеборг.

- Догодина предстоят две големи първенства - световно в зала и европейско на открито, към двете ли ще се съсредоточите или ще гоните силно представяне само на един от двата форума.

- Ще направим всичко възможно и на двете да се представим достойно. Лятото шансовете му са доста по-големи, защото няма да ги има американците, канадецът и аржентинецът. А и секторът в Цюрих, на който ще се проведе европейското, е много подходящ за него, защото е бетонен е и грапав. Докато на Световното първенство в Сопот през март в Полша все още не е ясно какъв ще е секторът, тъй като залата е баскетболна, както в Гьотеборг преправиха хокейна зала за лека атлетика, правят я в последния момент. Все още Яна Касова не може да намери информация от организаторите в какъв сектор точно ще се тласка. Но най-вероятно ще е сглобяем, от някакъв шперплат. ще направим всичко възможно в тренировъчния процес да изпробваме подобна повърхност.

- Андриана Бънова, половинката на Георги в живота, сподели, че смята да се завърне в атлетиката и ще тренира под ваше ръководство от зимата. Смятате ли, че ще успеете да се справите с тренировките за гюле и троен скок?

- Ще се чуе. Ние миналата година с нея започнахме обща работа, но след няколко седмици тя забременя и се наложи да преустановим заниманията. Тя по принцип е доста по-изпълнителна от двамата, доста по-дисциплинирана, ако щете и по женски злобна в конкурентна среда, така че след този сезон се надявам, че и доверието й в мен ще е по-голямо. Ако се възстанови напълно, тъй като тя ражда секцио, и може да прави определени упражнения и силови тренировки без да я боли, мисля, че лятото може да се представи достойно. Ние с нея вече говорихме и желанието и на двамата е лятото да готви скока на дължина и силен резултат на 100 м. Ако успеем да се подготвим за троен скок, ще мислим тогава, защото тя близо 1 година не е правила нищо, а тройният скок е много тежка дисциплина.

- Плюс или минус ще е за тях двамата да тренират заедно?

- По-скоро плюс, защото на нея много добре й е ясно от какво има нужда един елитен спортист. Мисля, че няма да имаме проблем с това, просто тренировките ще продължават с по половин или един час повече на ден, за да мога да обърна индивидуално внимание и на двамата.

- Тази година Георги направи изключително много състезания, като много от тях на големи турнири като Диамантената лига, класира се и втори в крайното класиране на веригата. Да очакваме ли и през 2014-а година толкова много състезания от него и от такъв висок ранг?

- Ние чрез Яна Касова и Георги Павлов имаме намерение да участваме на всички големи състезания, включително и на Диамантената лига, както и на по-големите турнири. Миналата година направихме общо 26 старта, от които 24 бяха през лятото. Лятото участвахме абсолютно навсякъде и където го одобриха, така че след резултатите от тази година, мисля, че няма да има проблем с участието, където пожелаем. Може би няма да участваме на чак толкова много вътрешни състезания. Сега състезанията бяха толкова много, защото той трябваше да постигне вътрешна увереност, да си повярва, че може.

- Ще има ли сили Георги Иванов за нов национален рекорд през 2014-а или е възможно да последва спад в резултатите му след силното представяне през тази година?

- Не мисля, че този сезон той реализира възможностите си. Спокойно можеше да тласне около 21,50 м. Националният рекорд в зала все още не е негов, той е 20,63 м. Това ще е най-малкото, което ще трябва да направим през зимата. Като цяло мисля, че зимата резултат около 21 м ще ни задоволи, а за лятото, в зависимост от ва как мине подготовката зимата, ще направим всичко възможно да отиде около 21,50 м.

Снимки: ЕМОНА ЦОНЧЕВА/Sportal.bg и личен архив

ФОТОГАЛЕРИЯ от церемонията по награждаването на Атлет на България може да видите ТУК!!!
Следвай ни:

Още от Лека атлетика

Виж всички