Йоренте и Тевес качиха Юве на върха (видео)

Ювентус постигна трудна, но много ценна победа в гостуването си на Ливорно от 13-ия кръг в Серия "А". "Бианконерите" се наложиха с 2:0 с голове на нападателното си дуо Фернандо Йоренте - Карлос Тевес. Испанецът откри резултата в 63-ата минута, а аржентинецът отбеляза втория гол в 75-ата минута. Така "старата госпожа" се изкачи на върха във временното класиране изпреварвайки Рома, но "вълците" тепърва имат да изиграят мача си от този кръг срещу Каляри в понеделник.

Треньорът на Ювентус Антонио Конте имаше доста проблеми с окомплектоване на защитата си за този мач, тъй като той поради различни причини не можеше да разчита на Леонардо Бонучи, Андреа Бардзали и Анджело Огбона. Това наложи като централен бранител да започне Артуро Видал. Контузията на Стефан Лихтщайнер пък даде шанс на Симоне Падоин да играе по дясното крило. Тази среща пък бе юбилейна под номер 500 в Серия "А" за вратаря Джанлуиджи Буфон.

Ювентус бе отборът, който контролираше нещата през първото полувреме, но гостите трудно успяваха да пробият сгъстената защита на съперника. В 7-ата минута се стигна до първото спорно положение в двубоя. При едно разбъркване пред вратата на Ливорно защитник докосна топката с ръка, но съдията прецени, че няма умисъл и не посочи бялата точка.

Първата по-сериозна опасност за Юве дойде в 20-ата минута, когато Симоне Падоин центрира от фланга и Фернандо Йоренте стреля с глава, но на сантиметри над вратата. След това в 31-ата минута Пол Погба отправи силен далечен изстрел, но вратарят някак успя да спаси. Шест минути по-късно Квадво Асамоа се освободи на границата на пеналта и стреля, но отново Франческо Барди успя някак да отрази изстрела му.

В същото време играчите на Ливорно действаха предимно на контраатаки, които обаче не доведоха до нищо опасно пред Джанлуиджи Буфон. Домакините се отчетоха с два далечни удара на Иносент Емегара в 25-ата и Лука Силигарди в 42-ата минута, но това бе всичко от тях за първата част.

В началото на второто полувреме домакините показаха някакво раздвижване в играта си и по-често се задържаха в предни позиции. В 53-ата минута Леандро Греко се опита да си изпроси дузпа падайки театрално в наказателното поле, но видя жълтия цвят на картона в ръцете на съдията. В 57-ата минута пък гостите имаха доста сериозни основания да искат дузпа в своя полза след нова игра с ръка на защитник, но реферът прецени, че е неволно и отново не посочи бялата точка.

Постепенно "бианконерите" си върнаха инициативата и в 63-ата минута Погба центрира меко към Йоренте, нападателят се измъкна от опеката на своя пазач и от близо заби кълбото в мрежата. Две минути по-късно отново се стигна до спорно положение, този път пред вратата на Буфон, като топката се удари в ръката на Видал, но съдията и този път не даде дузпа. Веднага след това домакините има хахубава възможност след като Силигарди отправи хубав далечен изстрел, профучал над вратата.

Юве обаче продължи да търси втори гол, с който да реши всичко в мача и в 69-ата минута Тевес нахлу в наказателното полеи опита изстрел в обратния ъгъл, като топката се търкулна много близо до гредата. В 75-ата минута обаче аржентинецът удвои преднината на своя тим. Йоренте отново бе намерен от Погба в пеналта, този път той свали топката за Тевес, който с прецизен удар я  прати в мрежата за 0:2.

До края Юве бе пълен господар на терена и можеше и да стигне до трети гол, като в 83-ата минута защитник на Ливорно узели гредата на собствената си врата в опит да изчисти една топка.

В крайна сметка Ювентус прибави нови три точки в актива си и продължи победната си серия на 5 поредни мача. Така отборът излезе начело в таблицата с 34 точки. Ливорно пък се свлече до 16-ата позиция с 12 точки.