За куп финансови нарушения във федерацията по вдигане на тежести (БФВТ) алармира доскорошният член на УС на БФВТ Красимир Орманов. Бизнесменът от Асеновград е систематизирал своите разкрития и съмнения в писмо от 9 точки до спортния министър Мариана Георгиева. В него той настоява тя да назначи проверка от инспектората на министерството (ММС). Миналата седмица Орманов е подал и оставка от управата на щангите. Вчера той говори пред медии, афектиран от това, че президентът на БФВТ Неделчо Колев е нарекъл неговото писмо "донос". Според Орманов трима души - Колев, генералният секретар Борислав Гидиков и старши треньорът на националните отбори Иван Иванов, управляват федерацията както намерят за добре, без да се съобразяват с членовете на УС.
Конкретен повод за писмото до ММС дало заминаването на националния ни отбор за световното първенство във Вроцлав (Пол) преди две седмици. Тогава Орманов разбрал, че пом.-треньорът, отговарящ за женския тим - Кристияна Колева, няма да пътува. Като попитал Гидиков защо, генсекът отвърнал, че няма достатъчно пари, а и нямало нужда от толкова много треньори за общо петима щангисти.
"Все пак Милка Манева е жена и ако имаше някакъв женски проблем, към кого трябваше да се обърне, при условие че те дори и лекар не заведоха на световното - попита Орманов. - А пък защо не водиха лекар, това въобще не мога да го проумея."
Орманов изнесе и други смущаващи факти - през май и юни не е имало лагери на националния отбор. "Попитах защо, казаха ми, че няма пари - обясни бившият член на УС на БФВТ. - Оказа се обаче, че ММС е превело 78 000 лв. за подготовка през тези два месеца. Значи някъде са потънали тези пари."
Той твърди, че местата за лагерите на националните отбори не се обсъждали предварително от управата, каквото решение на УС има, а само били свеждани за сведение. Според Орманов подготовката в комплекса "Дианабад" била ненужно скъпа за предлаганите условия.
"Бях за едно контролно състезание в "Дианабад" и слязох до ресторанта да видя какво закусват националите. Изпаднах в ужас - в чинията на всекиго имаше две парчета баница, по една лъжица конфитюр и три парчета колбас, през които можеше да се чете вестник. И на двама души се полагаше една кана айрян - възмути се Орманов. - Нито прясно мляко, нито мед, нито плодове, нито чай... Попитах Гидиков какво става. Той каза, че всичко било, защото няма пари. А всъщност ММС е дало доста пари за тази подготовка и това е факт. В същото време разбрах, че Йордан Лечков е предлагал в неговия комплекс за 40 лв. на човек по три хранения дневно на шведска маса, но никой не е дал на УС да обсъди това."
Според Орманов 400 000 евро, които азербайджанската федерация плати за правата на Боянка Костова и Валентин Христов, също са потънали някъде. "С тези пари бе решено да се купят щанги за клубовете и да се оборудва залата в "Дианабад". Беше направено. Впоследствие разбрах, че и спортното министерство е дало пари на федерацията за същото. А за това пред УС се мълчеше. Питах на едно заседание, президентът Неделчо Колев каза да не се притеснявам, щяло да има доклад и всичко ще се види в него. И до днес такъв доклад няма, а това стана в началото на миналата година", разказа Орманов.
Той твърди още, че се създават много нови клубове с цел при ново събрание да гласуват за сегашното ръководство на БФВТ. "Йото Йотов (б. р. - двукратен олимпийски вицешампион) е създал вече 4 клуба. Приятел на сина на Неделчо Колев също е регистрирал клуб. Правят мрежа от клубове. Като създадохме федерацията, бяха 42 клуба, сега са над 50. Искам ММС да провери това", настоя Орманов.
Той разкри още, че не се знае къде потъват държавните субсидии за някои национални състезатели. "Такива са Александър Димитров, Иван Миланов и Стефан Петров, а сигурно има и още. Полагат им се стипендии за подготовка, те се превеждат от министерството, но тези момчета не ги взимат на лагерите на националния отбор - обясни схемата Орманов. - Отделно през март с договор между БФВТ и ММС бяха създадени 4 центъра за подпомагане на вдигането на тежести - в Сливен, Хасково, Варна и Пловдив. Знам, че по този договор са преведени от държавата 48 000 лв. за треньорите по тези клубове и 76 400 лв. за състезатели. На последното държавно първенство за юноши (б. р. - по-миналия уикенд в Сопот) говорих с треньор от един от тези центрове. Той каза, че на наставниците се плащат пари, но за щангистите няма. Обяснението било, че са отклонени за националния отбор. И какво излиза? ММС веднъж дава пари за националите, втори път се взимат от центровете, а после заминаваме на световно само с петима души, без лекар и без треньорка на жените..."
Орманов добави и още един случай за отклоняване на средства. Според него в един от новосъздадените центрове - в Хасково, фигурира щангистът Георги Сашев. "Това е момче от ромски произход, зная го. То обаче тренира всеки ден в София, в клуба на Кристияна Колева. А защо се води на отчет в центъра в Хасково и му се начисляват държавни пари и най-интересното - кой получава тези пари, нямам представа", допълни бившият член на УС.
Орманов обяви, че надеждата му е инспекторатът на ММС да се намеси и да провери всички факти, изложени в писмото му до министър Георгиева. "Тук не става въпрос за лични отношения, а за това спортът ни, не само вдигането на тежести, да се управлява прозрачно и да върви нагоре", завърши бизнесменът, цитиран от в. "Сега".