Марица удари Левски с 3:1 насред София в дербито при жените (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Марица (Пловдив) победи като гост Левски Волей в дербито на 2-ия кръг от НВЛ при жените. Пред около 120 зрители в столичната зала "Христо Ботев" момичетата на Иван Петков се наложиха над вицешампионките с 3:1 (25:20, 25:18, 19:25, 25:17) след 91 минути игра.

След серия от точки при трудни сервиси на Силвана Чаушева Марица дръпна със 7:1 в първата част. Пловдивчанки поеха контрол върху гейма и дори успяха да увеличат аванса си. Малко преди края на частта обаче и домакините постигнаха серия от безответни точки при сервиси на Вероника Бежандолска и застрашиха преднината на Марица. На помощ на своите от резервната скамейка се появи Мира Тодорова и с две отлични прояви край мрежата доведе нещата до геймбол. Капитанката на "жълтите" Диана Малинова с успешна атака затвори гейма при 25:20.

Втората част вървеше много оспорвано и с чести смени във водачеството. За първи път разликата в полза на кой да е отбор надхвърли две точки при 20:17 за Марица. Това като че ли прекърши съпротивата на "сините" и до края на гейма те не успяха да противодействат успешно на пловдивчанки. Момичетата на Радослав Бакърджиев допуснаха доста брак в играта си и именно с грешка в нападение сложиха точка на гейма при 25:18 за "жълтите".
В третата част благодарение най-вече на атаките на Таня Събкова, нападението на софиянки значително повиши резултатността си. След равенството при 5:5 в третата част Левски дръпна в резултата с четири поредни точки. Беше ред на гостенките да натрупат доста непредизвикани грешки, които им попречиха да се върнат в гейма. Успешна блокада на Гергана Петрова за последната точка оформи гейма на 25:19 в полза на "сините".

Пловдивчанки реагираха като ужилени и влязоха в четвъртия гейм с мощно 10:2. Домакините така и не успяха да намерят начин да се върнат в мача. Марица продължи да ги натиска и със сервис, и край мрежата, и успя да запази аванса си до края. Диана Малинова заби последната топка в мача за крайното 25:17 в този гейм.

Най-резултатна в мача стана Силвана Чаушева с 21 точки (5 аса и 46% ефективност в атака) за победителките. Диана Малинова добави 13 точки (2 аса, 38% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане) за успеха. Най-резултатна за Левски бе Мирослава Паскова с 16 точки (2 блока и 38% ефективност в атака), а Вероника Бежандолска впечатли с 12 точки (4 аса, 4 блока и 57% ефективност в атака), с колкото завърши и Нася Димитрова.
ЛЕВСКИ: Вероника Бежандолска 12, Таня Събкова 10, Нася Димитрова 12, Мирослава Паскова 16, Гергана Петрова 2, Петя Баракова 4 - Анелия Тодорова-либеро (Кристиана Якимова 3)
Старши-треньор: Радослав Бакърджиев
МАРИЦА: Мария Данчева 5, Милена Димова 6, Анелия Минчева 6, Диана Малинова 13, Силвия Андреева 10, Силвана Чаушева 21 - Ивелина Монова-либеро (Мира Тодорова 8, Пролетка Иванова, Мирела Шахпазова, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: Иван Петков.

Статистика: Владимир Каракашков (скаутмен на Марица)