УЕФА повдигна обвинения на Сърбия и Албания след прекратената при 0:0 евроквалификация в Белград. Политиката спука футболната топка за трети път на Балканите само за 5 дни. Инциденти белязаха България - Хърватия (0:1) и Румъния - Унгария (1:1), но тези два мача все пак се доиграха.
В Белград обстановката бе фронтова. В 42-рата минута над игрището се появи самолетче, направлявано с дистанционно управление. То вееше знаме на Велика Албания с двуглав орел.
Стефан Митрович от домакините скочи и свали флага, но бе атакуван от албански играчи, които го взеха и опитаха да го скрият на скамейката при резервите. Ситуацията още бе спокойна, знамето бе в ръцете на албанеца Беким Балай.
Но запалянко нахлу на терена и фрасна с пластмасов стол в главата Балай. Капитанът на албанците Лорик Кана пък удари нападателя и го повали, след което започна страховито меле с ритници и боричкане. Стадионът настръхна и ултраси нахлуха към играчите на гостите. Те избягаха и се скриха в съблекалнята под обстрел с бутилки и седалки.
Съдията Мартин Аткинсън (Англия) прекрати двубоя. Когато опита да го поднови 40 минути по-късно, албанците отказаха да играят.
Сръбският премиер Александър Вучич направи силно обръщение часове след мача: “Това бе груба провокация, за такава опасност бях известен от представител на Европейския съюз три часа преди мача - каза министър-председателят. - Това бе акт на екстремисти, застрашаващ стабилността на Сърбия и региона. Той бе инспириран от банда фалшиви длъжностни лица, които влязоха в ложите с албанската делегация. Нястоявам за извинение от албанското правителство и наказание на виновниците. Чакам и реакцията на Евросъюза.”
Вучич визира Олси Рама, брат на албанския премиер Еди Рама. Той бе в ложите и според сърбите е поръчител на акцията. Рама бе разпитван над 2 часа след мача, но си тръгна за Тирана с делегацията и отбора.
Във фейсбук албанци се похвалиха, че са изработили и вкарали самолетчето от Скопие в Белград, като опитали дори да го внесат на стадиона. Нямали билети, но го направлявали от улица край арената. Дали наистина те са извършителите...?
Сръбският политически анализатор Драгомир Анджелкович твърди, че провокацията цели напрежение в Белград преди посещението на Владимир Путин, което започва днес.
“Нека УЕФА да накаже албанците, както реагира след случая в Генуа, когато провокацията дойде от сърби”, каза говорител на федерацията в Белград. Преди 4 г. заради хулигански прояви на гостуващата агитка бе спрян мачът Италия - Сърбия. Най-деен бе тарторът Иван Богданов, а сърбите получиха наказание от 2 мача без публика. И домакинът Италия взе служебна победа.
А Богданов вилня и на терена в Белград във вторник, след като преди година излезе от затвора заради случая в Генуа. Камерите го уловиха на стадиона на “Партизан” да отнася самолетчето, което вкара албанското знаме в арената.
След излизането на албанците от съблекалнята, полиция претърсваше сака на всеки един играч за знамето. Сред тях бе и Армандо Ваюши от “Литекс”, който остана резерва в двубоя. Делегатът на УЕФА диреше флага като доказателство, но не го намери.
На летището в Тирана над 20 000 посрещнаха албанците като герои.
Не е ясно какво следва от УЕФА. И има ли наказание, което може да спре ултрасите на Балканите, където футболът е идеално място за политика и изблици на насилие и национализъм.
Провокацията
На спуснатото на стадиона знаме е изобразен двуглав орел (националният символ на Албания) върху карта на “Велика Албания”. Надписът autochthonous идва от старогръцка дума, която изразява претенциите на албанците, че са изконното население на тези територии.
На знамето са нарисувани два портрета. Единият е на националния герой Исмаил Кемал (1844-1919), който провъзгласява независима Албания през 1912 г. и става първи премиер. Другият е на Иса Болетини (1864-1916), водач на Косовското въстание от 1910-а и боец срещу Сърбия.
"Труд"