Литекс се промъкна напред след кански мъки в Благоевград

Отборът на Литекс се промъкна на 1/8-финал за Купата на България, след като надви с 2:1 след продължения Пирин (Благоевград). Срещата ще се запомни със спорните отсъждания на съдията Вихрен Манев, предизвикали гнева на феновете на стадион "Христо Ботев". Армандо Ваюши вкара в 74-ата минута от дузпа. Решението на рефера да отсъди наказателен удар обаче бе оспорвано дълго от домакините. В даденото от съдията добавено време Владислав Златинов изравни, също от дузпа.

Така се стигна до продължения, като още в 3-ата минута Вилмар Джордан отново даде преднина на ловчанлии.

В самия край редовното време пък двата отбора си спретнаха масово меле след грубо нарушение на резервата от тима на гостите Милчо Ангелов. Съдията обаче успя да се намеси бързо и да потуши страстите.

В 10-ата минута бе първото опасно положение в срещата. Колумбийското крило на "оранжевите" Данило Асприля проби отдясно и центрира към сънародника си Вилмар Джордан, чийто удар с глава обаче не бе точен. Малко по-късно подаване на Страхил Попов бе засечено с пета от Джордан, но бранител в зелено парира.

Най-доброто положение през първата част ловчанлии създадоха в 43-ата минута, когато колумбийският таран отново стреля към вратата на домакините, Румен Сандев изби топката в гредата и Красимир Костов я улови.

Едва през втората част "орлетата" успяха да отправят първи удар в очертанията на вратата на Винисиус, но бразилецът не бе затруднен.

В следващите минути гостите продължиха да са по-активни, но все така не успяваха да създадат чисто голово положение. В 74-ата минута обаче реферът Вихрен Манев отсъди дузпа в тяхна полза, която бе дълго оспорвана от благоевградчани. При едно центриране в наказателното поле Джордан опита задна ножица, кълбото се спря в капитана Георги Георгиев и съдията посочи бялата точка за игра с ръка. Претенциите на играчите на Пирин обаче бяха свързани с това, че Георгиев е играл с глава.

Ваюши се нагърби с изпълнението на наказателния удар и хладнокръвно се разписа за 0:1.

В следващите минути всяко отиграване от страна на футболистите на Литекс бе посрещано с бурни освирквания от близо 6000 зрители на стадиона.

2 минути преди края на срещата двата отбора направиха масово меле на терена, след като Ангелов направи груб фаул срещу Попев. Последва остра реакция от страна на домакините, но съдиите се намесиха бързо и до по-сериозни ексцесии не се стигна. В тези минути от трибуните започнаха скандирания "Мафия".

Все пак в добавеното време финалният натиск на Пирин даде резултат. Винисиус допусна груба грешка при изнасянето на топката, след което се наложи да повали Тони Тасев в наказателното поле. Реферът отсъди дузпа, а Златинов я реализира и прати срещата в продължения.

Три минути след началото им Литекс отново поведе. Джордан се разписа след продължително разбъркване пред вратата на "орлетата" и неубедителна игра в защита.

В стотната минута публиката отново реагира остро на съдийско отсъждане, като този път повод бе вдигната засада на Мартин Тошев. Секунди по-късно Александър Башлиев бе близо до нов изравнителен гол, но ударът му с глава мина много близо до гредата.

Натискът на втородивизионния тим продължи и през второто продължение. В 108-ата минута мощен изстрел на Сандев разтресе страничната греда на ловешката врата. Кълбото се разходи по голлинията, след което излезе в аут.

ПИРИН - ЛИТЕКС 1:2 (след продължения)
0:1 Ваюши (74-д)
1:1 Златинов (90+2-д)
1:2 Джордан (93)

ПИРИН: Красимир Костов, Румен Сандев, Георги Георгиев, Стилян Николов, Александър Башлиев, Юлиян Попев, Драги Коцев, Антон Костадинов (82-Димитър Благов), Антонио Хаджииванов (78-Владислав Златинов), Цветан Варсанов (46-Тони Тасев), Мартин Тошев

ЛИТЕКС: Винисиус Баривйера, Страхил Попов, Илия Миланов, Васил Божиков, Антон Недялков (46-Иван Горанов), Петрус Бумал, Румен Руменов (67-Милчо Ангелов), Данило Асприля, Петър Златинов (60-Кристиян Малинов), Армандо Ваюши, Вилмар Джордан

Жълти картони: Попев, Варсанов, Георгиев (П); Руменов, Джордан (Л)
Съдия: Вихрен Манев