Драма и страхотен баскетбол! Сърбия е на финал след 12-годишно чакане (галерия)

Сърбия спечели с 90:85 в изключително качествен и драматичен мач срещу Франция и се класира за финала на световното първенство в Испания, където ще срещне САЩ. Западните ни съседи ще спорят за златото след 12-годишно прекъсване - за последно те играха за титлата през 2002 година в Индианаполис, когато триумфираха след успех над Аржентина.

Финалът е в неделя, а утре Франция ще се изправи срещу Литва в битка за бронза, която ще повтори финалната среща на ЕвроБаскет 2013.

В началните минути и двата тима подходиха предпазливо, но Сърбия започна по добре, повеждайки с 6:3, преди Франция да вземе водачеството за 9:10 в средата на частта. Милош Теодосич се разигра точно в този момент и вдъхнови съотборниците си за серия от 11-0, която изведе "орлите" напред с 20:10, а след една изиграна част те водеха с 21:15.
Драма и страхотен баскетбол! Сърбия е на финал след 12-годишно чакане
Теодосич продължи да бележи с лекота, а Сърбия започна втората четвърт с девет поредни точки, за да увеличи аванса си до 30:15. Европейските шампиони все пак се съвзеха и намалиха изоставането си до 30:21, преди сърбите отново да избухнат и да поведат с 43:25 три минути преди почивката. Венсан Кoле завъртя състава си, но френските проблеми в атака продължиха и така на почивката на таблото светеше 46:32 в полза на балканския отбор.
Проблемите във френското нападение продължиха и през третата част, а Сърбия от своя страна продължи да диктува темпото и да контролира мача. Саша Джорджевич даде малка почивка на част от основните си фигури, а сърбите останаха начело и след 30 минути - 61:46.

Французите започнаха последната част с пет безответни точки за 61:51 и удържаха съперника близо три минути без кош, преди Маркович да прекъсне сушата и да вкара за 63:51. Стрелбата на еврошампионите най-сетне потръгна и те избухнаха с три тройки и серия от 11-2 за 65:61 пет минути преди края.
Богданович пое отговорността в нападение за Сърбия, но Франция отговаряше със страхотна успеваемост от тройката. "Петлите" почти настигнаха съперника си и след тройка на Йортел бяха само на три точки разстояния - 82:79 минута преди сирената. Кръстич вкара за 84:79, преди Йортел да върне две точки за 84:81, а Теодосич да избърза със стрелбата в атака. Йортел пропусна един път от наказателната линия - 84:82 точно 17 секунди преди изтичането на времето. Никола Калинич показа железни нерви и вкара на два пъти от линията, след като до момента бе пропуснал и двата си опита в мача - 86:82 и 16 остващи секунди. Драмата бе пълна - Биелица вкара на два пъти за 88:82, но Батум отговори с тройка през ръка за 88:85 три секунди преди финалната сирена.

Марко Симонович подпечата сръбския успех, реализирайки на два пъти от наказателната линия за крайното 90:85.
Милош Теодосич реализира 24 точки за Сърбия, но само 6 от тях дойдоха през второто полувреме. Младокът Богдан Богданович завърши с 13 и 4 асистенции, а Стефан Маркович, Ненад Кръстич и Мирослав Радулица останаха с по 11. Общо шестима сръбски баскетболисти завършиха с двуцифрен точков актив.

Никола Батум бе феноменален за Франция и приключи с 35 точки, реализирайки 8 тройки от 12 опита. Борис Диао пък се отчете с 13 точки, 10 борби и 5 асистенции.

Франция реализира 15 тройки от 33 опита.