Гледай на живо

Александър Томаш и Иван Турицов разкриват очакванията си за дербито срещу Лудогорец

1949 година: СССР - първият световен шампион

1949 година: СССР - първият световен шампион
Sportal.bg започва поредица от специални материали посветени на историята на световните първенства по волейбол за мъже и жени. Материалите са написани по информации от сайта на Международната волейболна федерация (FIVB). Започваме с първото в историята на волейбола световно първенство през 1949 година.

Само две години след създаването на FIVB се провежда първото световно първенство. Първият турнир за определяне на най-добрия волейболен отбор на планетата е запазен за мъжките отбори. Това са единственият път, когато жените са били изключени от историята на световните шампионати.

През лятото на 1949 година 10 отбора се срещат в Прага (Чехословакия). Практически първият шампионат на планетата е бил като европейско първенство, като всичките 10 тима са от Европа. Мачовете се играят на открит стадион, което предназначение е било променено, след като бил тенис корт. От това скромно начало се ражда едно от най-големите и с най-дълголетни състезания в международния спорт.

Първото световно първенство включва общо 30 мача, в които доминират отборите от Източна Европа. Златото отива при СССР, който се присъединява към FIVB едва година по-рано, въпреки че волейболът е един от националните спортове в тази страна. Чехословакия печели среброто. Подкрепяни от хиляди фенове домакините от Чехословаки не успяват да повторят успеха си от година по-рано, когато печелят първото европейско първенство в Рим. България завоюва бронза, следвана от Полша и Румъния. 6-то място на Франция е най-доброто класиране на западноевропейски отбор. Останалите места на първото световно първенство пък се заемат от Унгария, Италия, Белгия и Холандия.

СССР е с опитен състав включващ Сергей Нефедов, Михаил Пименов, Константин Рева, Владимир Савин, Владимир Шагин, Павел Воронин и Алексей Якушев. За много от тях ранния период на международния волейбол представлява фантастична история от успеха, като губят само 2 гейма в мачовете си на 8 поредни поредни турнира. За да станат световни шампиони, волейболистите на СССР преминават през предварителен кръг, които се състои от една група от 4 отбора и още две групи с по 3 тима, като не губят нито един гейм. След това първите два отбора от всяка група се събират в един поток в т.нар. Топ 6, където всеки играе срещу всеки. Именно там отборът на СССР е наистина тестван. Бъдещите шампиони губят един гейм срещу Румъния и още един от Чехословакия. Двубоят срещу домакините от Чехословакия, които нямат загубен гейм до момента на турнира, се оказва решаващ. СССР повежда с 2:0, но Чехословакия печели третия и дръпва в четвъртия. По всичко изглежда, че мача отива към решителен гейм, но бъдещите световни шампиони запазват спокойствие, борят се до край и печелят с 3:1.

България, която излиза от предварителна група с Италия и Франция, печели първите световни медали за родния спорт, а именно бронзови. В директен спор за бронза българите се налагат над Румъния с 3:1 гейма. България е в състав: К. Шопов-капитан, Б. Гюдеров, Др. Стоянов, Г. Коматов, М. Димитров, Т. Симов, П. Пондалов, Б. Мошелов, Г. Хаджипетров, К. Баджаков, Ст. Кърджиев и Б. Владимиров, старши-треньор В. Анков и помощник М. Стоилов.

Първото световно първенство бележи началото на две успешни истории. СССР печели първата си от 6-те си световни титли, като наследникът му Русия има своите шансове да спечели за рекорден 7-ми път трофея на предстоящия Мондиал в Полша. Най-големият победител от този исторически турнир през 1949 година, обаче, е волейболът. Първият световен волейболен шампионат в Чехословакия бе предвестник на началото на огромната популярност на този спорт по цял свят.
Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички