Стани участник в XCo Adventure Cup 2014

Първите 20 отбора вече се записаха за участие  в петото издание на XCo Adventure Cup 2014. Екстремното състезание на България ще се проведе традиционно от 19 до 22 септември. Феновете на приключенията на открито могат да се регистрират в уебсайта на събитието до 31 август 2014 г.

След четири победи в предишните издания на XCo Adventure Cup, тази година най-силният участник Кирил Николов-Дизела получи покана от организаторите да отговаря за маршрута. Това увеличава интригата, защото досега европейският вицешампион по ориентиране от 2012-та и съотборникът му Иван Сираков неизменно се класираха на първо място, а за второ и трето място имаше оспорвана борба между отбори с много близки резултати и възможности.

Състезанието е отворено за всеки, който има добра физическа подготовка, умее да работи с карта и компас и да се придвижва сигурно в планински терени. Регламентът изисква основни познания в скално катерене, спускане на рапели, колоездене, плуване и гребане. Всички екипи са от двама души, като фокусът е върху партньорството – никой не може да финишира сам, нито да се отделя от съотборника си на повече от 100 метра по време на надпреварата.

За ранна регистрация е предвидено намаление от таксата за участие - до 31 юли тя е 75 лв за участник. След това всеки състезател ще трябва да заплати по 100 лв.

В рамките на 3 дни спортистите ще се опитат да преминат дълго над 200 км трасе някъде из страната. Миналата година от 29 стартирали отбора едва 7 успяха да преминат през всички изпитания по маршрута и да финишират успешно. Подробностите за трасето ще се пазят в тайна до самия ден на състезанието, предварително ще бъде обявен само регионът, в който ще се проведе състезанието.

XCo Adventure Cup за втора година влиза в календара със събития на международната мрежа за екстремни спортове  Sleeepmonsters.com. Очаква се участие на близо 40 български и чужди отбори.