Шарапова е само на крачка от нов триумф в Париж

Поставената под номер 7 в основната схема Мария Шарапова (Русия) се класира за третия си пореден финал на Откритото първенство на Франция. Това се случи, след като на 1/2-финала надделя с 4:6, 7:5, 6:2 срещу Южени Бушар (Канада) след 2 часа и 27 минути игра на централния корт "Филип Шатрие" в Париж. Така в битка за втория си трофей от изданието след този през 2012 година рускинята ще се изправи срещу спечелилата другия 1/2-финал, който противопоставя Симона Халеп (Румъния) и Андреа Петкович (Германия).

Двубоят започна чудесно за 18-ата в схемата Бушар, която реализира пробив след форхенд по диагонала за 2:1. 27-годишната Шарапова имаше две възможности да върне брейка в шестия гейм, но не се възползва от тях. Канадката продължи с впечатляващото си представяне и с печелившите удари от форхенд. Именно благодарение на тях стигна до нов брейкпийнт в седмия гейм, но той бе отразен. Рускинята трябваше да неутрализира още една точка за пробив, но в крайна сметка измъкна трудно подаването си за 3:4. В следващия гейм Шарапова все пак върна пробива, но в деветия гейм отново се пропука за 4:5. Макар и трудно и след като спаси брейкпойнт, 20-годишната Бушар затвори сета при собственото си подаване за 6:4 след 44 минути игра.

Във втората част Маша започна крайно мобилизирано. Рускинята стартира със сервис гейм на нула, след което осъществи и пробив за 2:0. След двойна грешка бившата номер 1 в света даде брейкпойнт на Бушар и тя се възползва за 1:2. Веднага след това обаче Шарапова нанесе нов удар за 3:1. Въпреки че значително стабилизира сервисите си във втория сет, руската тенисистка страдаше от двойни грешки в неподходящи моменти. Носителката на четири титли от Големия шлем отрази брейкпойнт в петия гейм, след което имаше наистина големи проблеми при спечелването на сета. Приятелката на Григор Димитров пропусна цели три сетбола при 5:3, като в този гейм направи две двойни грешки. От своя страна, 16-ата в света Бушар наказа съперничката си за разколебаването и направи пробив, запазвайки шансовете си в частта. Радостта на канадката не продължи дълго. Тя спаси нов сетбол при 5:6, но все пак се провали при сервиса си и отстъпи в сета с 5:7.

Шарапова взе инициативата след спечелването на втората част и това се запази и в решаващия трети сет. Световната номер 8 взе на нула подаването си в първия гейм, а в четвъртия реализира пробив - 3:1. При 4:1 рускинята имаше два брейкпойнта, но Бушар се измъкна от ситуацията и не позволи пасивът й да се увеличи. Все пак Шарапова продължи да доминира, взимаше сервис геймовете си и не допусна разликата в резултата да бъде заличена. Нещо повече - рускинята стигна до нов пробив за 6:2, с което сложи край на мача. В този последен гейм обаче Бушар демонстрира страхотен характер и успя да спаси цели четири мачбола.

Днешният двубой бе трети в съперничеството между двете тенисистки и Шарапова има три победи. Рускинята приключи срещата с 4 аса и 9 двойни грешки, докато при Бушар тези показатели бяха съответно 1 и 3. Печелившите удари на бившата лидерка в световната ранглиста бяха 33, а тези на съперничката й - 29. Шарапова се отчете с 35 непредизвикани грешки - с 13 по-малко от тези на канадката. За Бушар това бе втори 1/2-финал в турнир от Големия шлем. Както е известно, тя бе сред най-добрите четири и на Откритото първенство на Австралия в началото на годината.