Купата на Италия отива в Неапол (видео + галерия)

Наполи спечели за пети път в историята си Купата на Италия, след като разгроми с 3:1 на финала на "Стадио Олимпико" в Рим Фиорентина в двубой, който беше предшестван от скандални ситуации извън терена. Така Наполи се изравни във вечната ранглиста на победителите в турнира с Милан и Торино. На върха с по 9 отличия остават Ювентус и Рома.

Два гола за успеха на неаполитанците отбеляза Лоренцо Инсиние (10 и 15), а един добави Дрис Мертенс в добавеното време. Почетно за "виолетовите" вкара Хуан Варгас в 28-ата минута. Наполи доигра мача с 10 души, след като Гьокхан Инлер беше изгонен с втори жълт картон десет минути преди края. За последно Наполи спечели Купата на Италия през 2012 г. Фиорентина пък не е грабвал трофея от 2001 г. насам.

Фиорентина - Наполи

Двубоят на "Стадио Олимпико" в Рим започна със закъснение от 45 минути.
Началният съдийски сигнал беше отложен, след като феновете на Наполи засипаха пистата с бомби и димки и един пожарникар пострада. Поведението им беше провокирано от  няколко инцидента преди мача, при които пострадаха четирима души, сред които и един полицай, внедред сред агитките.
Футболистът на Наполи Марек Хамшик излезе на пистата, за да успокои тифозите, но бързо се прибра в съблекалнята.
Все пак обстановката се нормализира и беше взето решение мачът да се изиграе.

Купата на Италия отива в Неапол
Двубоят започна по най-добрият начин за Наполи. В 10-ата минута Марек Хамшик направи 50-метров пробив и намери Лоренцо Инсиние, който с хубав удар откри. Само пет минути по-късно италианският национал отново вдигна трибуните на крака, след като се възползва от хитър пас на Гонсало Игуаин.
Инсиние стреля мощно, топката рикошира в крак на бранител на Фиорентина и влетя в мрежата.
Футболистите от Флоренция обаче преодоляха шока от двете бързи попадения. В 28-ата минута Хуан Варгас беше изведен зад отбраната на Наполи и от воле намали на 1:2. Така и завърши първото полувреме, в чийто край беше отменен гол на Акуилани от Фиорентина заради засада.
През второто полувреме нивото на игра спадна. Наполи беше притиснат в своето поле. В 72-ата минута Матиас Фернандес пропусна страхотна възможност да изравни за Фиорентина. В 79-ата минута Гьокхан Инлер остави Наполи с човек по-малко, след като получи втори жълт картон за свиреп фаул срещу Иличич. Вратарят Пепе Рейне също получи жълт картон, след като започна да бави вкарването на топката в игра. В 86-ата минута Алесандро Матри пропусна отличен шанс за гол. Амбициите на "виолетовите" бяха попарени във втората минута от продължението, когато резервата Дрис Мертенс с левия крак прати топката зад Нето. Това беше всичко в този мач. С последния сигнал на рефера Орсато на терена нахлуха тифозите на Наполи, тъй като нямаше сила, която да ги удържи на трибуните.
Фиорентина - Наполи 1:3
0:1 - Инсиние (10)
0:2 - Инсиние (15)
1:2 - Варгас (28)
1:3 - Мертенс (90)

Фиорентина (4-3-1-2): Нето, Томович, Родригес, Савич, Паскуал (56-Фернандес), Акуилани (83-Матри), Писаро, Варгас, Борха Валеро, Хоакин (72-Роси), Иличич.

Наполи: Рейна, Енрике, Албиол, Фернандес, Гулам, Инлер, Жоржиньо, Кайехон, Хамшик (64-Мертенс), Инсиние (83-Бехрами), Игуаин (71-Пандев).

Ж.К. - Валеро, Иличич, Фернандес, Томович; Албиол, Рейна, Инсиние.