Северозападна Трета лига: Севлиево - Академик (Свищов) 1:0

Ракетата се изстреля до финала на световното първенство

Рони О’Съливан се класира за шестия си финал на световно първенство, след като победи със 17:7 фрейма Бари Хоукинс в мач от 1/2-финалите на шампионата на планетата по снукър в Шефилд. В повторение на финала в ”Крусибъл” от миналия сезон Ракетата приключи двубоя в три, а не в четири сесии и сега очаква в битката за тилата победителя от сблъсъка между Нийл Робъртсън и Марк Селби. Това е първи случай от 2004 година насам, в който един състезател побеждава с подобна разлика на 1/4-финалите и 1/2-финалите без да играе във всички предварително планирани сесии. Преди 10 години О’Съливан се справи последователно с Антъни Хамилтън (13:3) и Стивън Хендри (17:4).

На финала в неделя и понеделник Гения от Чигуел ще се опита да спечели третата си поредна световна титла и общо шеста в кариерата. С шестте трофея той би могъл да изравни Стив Дейвис и да остане на само една титла разлика от Стивън Хендри. Важно е да се отбележи, че О’Съливан няма загубен финал в Шефилд в кариерата си.

Рони доминираше изцяло в 1/2-финалния мач. Той имаше преднина от 11:5 части след втората сесия и бе въпрос на време да приключи двубоя с Хоукинс в своя полза. Ракетата започна с брейк от 76 точки за 12:5, след което четвъртият в света Хоукинс върна една партия за 6:12. В 19-ата част О’Съливан записа серии от 49 и 55 точки за 13:6, но преди почивката Ястреба се прояви с 67 за 7:13.

След кратката пауза Бари Хоукинс записа в актива си едва 26 точки. О’Съливан бе безкомпромисен и в това се убедиха всички в ”Крусибъл”, а и пред телевизионните екрани. 38-годишният англичанин реализира сенчъри брейк от 103 точки за 14:7, след което направи и серия от 84 точки в 22-ата част. До края на мача Рони записа най-добри серии от 40, 43, 39 и 27 точки, с което си осигури убедителната победа със 17:7 фрейма. По този начин миналогодишният шампион си спести четвъртата решаващата сесия, която трябваше да се състои в събота.

Така до момента Рони има 10 сенчъри брейка и 25 серии от 50 или повече точки в общо 53-те партии, които е спечелил на тазгодишния световен шампионат.