Атлетико с гигантски скок към титлата (видео+галерия)

Отборът на Атлетико Мадрид направи огромна крачка към десетата си титла в Примера след успех с 1:0 като гост на Валенсия в тежък дуел от 35-ия кръг на испанското първенство. Раул Гарсия донесе радост на всички "колчонерос" с попадение в 43-ата минута. В оставащите три срещи (гостуване на Леванте, домакинство на Малага и гостуване на Барселона) "рохибланкос" могат да си позволят една загуба и пак ще се възкачат на трона на испанския футбол.

Атлетико вече посяга към титлата след победа над Валенсия Пако Алкасер беше на върха на "бяло-черната" атака, подкрепян от Пабло Пиати, Жонас Гонсалвеш и изнесения напред Антонио Бараган. Левият бек Хосе Гая пък направи своя дебют в Ла Лига. Диего Симеоне подреди 4-4-2 с Диего Коща и Давид Вийя в нападение. Раул Гарсия и Коке подпомагаха най-дейно своите голмайстори.

Валенсия - Атлетико Срещата започна с минута мълчание като знак на почит към покойния Тито Виланова. Още преди да е изтекла и минута игра Пако Алкасер нанесе опасен шут. Нападателят на "лос че" не се поколеба и стреля от дъгата покрай дясната греда на Тибо Куртоа. В 12-ата Давид Вийя застраши Висенте Гуаита, но топката отново излезе в аут. Ел Гуахе пое топката с гръб на ръба пред наказателното поле и със страховит удар със завъртане я прати много близо до далечната сглобка.

Валенсия - Атлетико Домакините владееха по-продължително топката, докато гостите от "Висенте Калдерон" търсеха бързина и изненада. Опасности пред двамата вратари почти нямаше. Един от най-интересните моменти преди почивката беше в 31-ата минута, когато съдията Ундиано Майенко случайно настъпи Рикардо Коща в опит да разтърве бранителя и Диего Коща. В 35-ата "червено-белите", облечени днес в жълто и синьо, организираха добра атака, но ударът на Коке от добра позиция не се получи, като топката се отби в земята и мина над гредата.

Валенсия - Атлетико В 40-ата топката не можа да стигне до Диего Коща, който беше на добра позиция в наказателното поле. В 43-ата капитанът Габи Фернандес центрира в наказателното поле, Гуаита сбърка при излизане напред и Раул Гарсия, с гръб към вратата, с глава изпревари стража и красиво оплете топката в мрежата.

Валенсия - Атлетико В 51-ата минута Диего Коща можеше да даде още по-голям тласък към победата, но пропусна сам срещу вратаря. Бразило-испанският нападател беше изведен зад гърба на защитата, но стреля в крака на Гуаита. В 56-ата "прилепите" поискаха дузпа за игра с ръка на Габи, но съдията подмина положението. В 59-ата Вийя напусна под аплодисментите на "Местайя".

Валенсия - Атлетико Тимът на Хуан Антонио Пици търсеше пробойни, докато "дюшекчиите" играеха подчертано прибрано и контраатакуващо. В 64-ата Пабло Пиати центрира отляво, Жонас Гонсалвеш стреля с глава на втората греда, но Филипе Луиш се намеси малко пред голлинията. В 74-ата резервата Софиан Фегули беше оставен да шутира от въздуха, мощният шут по диагонала закова всички и топката профуча мълниеносно покрай страничната греда.

Валенсия - Атлетико Десет минути по-късно пак Диего Коща можеше да реши спора. Голаджията, имащ 28 попадения в Ла Лига, излезе сам срещу вратаря, финтира го, но в точния миг плонжът на Гуаита спря насочването на нападателя. В 90-ата минута Хуанфран беше изгонен, но футболистите на Пици не създадоха нищо интересно в добавените три минути.

Атлетико вече посяга към титлата след победа над Валенсия Атлети постигна деветата си поредна победа в първенството и общо 28-а от началото на сезона в Примера. Реал Мадрид остава на шест точки, а Барселона на седем от върха, като и двата тима имат мач по-малко. Следващото голямо препятствие за колектива на Чоло Симеоне е Челси в сряда вечер в Лондон.