България се класира за Евро'2014 след труден обрат и 3:1 над Русия

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст се класира за европейското първенство в Естония и Финландия в края на месец август, след като спечели квалификационния турнир в Група "D", на който беше домакин в Самоков. Момичетата на селекционера Петър Дочев обърнаха и се наложиха много трудно над Русия с 3:1 (21:25, 28:26, 25:23, 28:26) в последния си мач от турнира, който се явяваше директен спор за първото място, игран тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Арена Самоков".

Така българските девойки станаха победителки в групата с 9 точки след 3 победи от 3 срещи и спечелиха директна виза за шампионата на Стария континент. "Сборная" пък остана втора с 6 точки след 2 победи и 1 загуба и ще трябва да премине през третия допълнителен квалификационен кръг през юли. В другия мач от последния ден на турнира Австрия би категорично Азербайджан с 3:0 (25:13, 25:19, 25:18) и завърши на 3-то място.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно и точка за точка до първото техническо прексъсване, което дойде при минимална преднина за България - 8:7. Русия направи серия от три последователни точки и селекционерът на България Петър Дочев взе тайм-аут. Въпреки това, "Сборная" запази преднината си до втората техническа пауза - 16:10. Елица Баракова демонстрира добър тактически сервис и затрудни максимално рускините. Това накара наставникът на руския тим Петър Кобрин да вземе прекъсване, което изглежда помогна на момичета му. При резултат 20:15 за "Сборная" Петър Дочев също поиска тайм-аут, но българките трудно намираха отговор на силните руски атаки. Капитанката Гергана Димитрова направи две доста добри атаки, което отново накара руският треньор да вземе второ прекъсване при 24:21. Все пак Русия затвори гейма при 25:21.

Втората част тръгна отлично за българките и благодарение на агресивната си игра успяха да дръпнат с 8:3 за тях. Чрез добрия сервис на Елица Баракова и отлична игра в атака на Гергана Димитрова и Мирослава Паскова разликата набъбна до убедителното 16:6. След това обаче, рускините се "събудиха" и след няколко добри отигравания намалиха разликата до 19:12. Петър Дочев взе прекъсване, но въпреки това Русия продължи да топи изоставането си до 19:22. "Сборная" се възползва максимално от възможността и стигна до геймбол при 25:23. Напрежението в залата взе връх и играта продължи да е точка за точка. Все пак младите български волейболистки измъкнаха трудно този гейм с 28:26 след грешка в атака на Анастасия Черемисина от рускините.

Tретият гейм стартира отново точка за точка, но се пак първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:6 за България, след като Русия изпита известни трудности в посрещането. Рускините успяха да изравнят при 10:10, което накара Петър Дочев да вземе прекъсване. Това се отрази благоприятно на българския отбор и втората техническа пауза дойде при 16:12 за българските момичета, които демонстрираха добра игра в атака. Мирослава Паскова се представи отлично в атака и на сервис, а целият български състав пък демонстрира добра защита. Рускините показаха воля за игра и дадоха да се разбере, че няма лесно да се откажат. Отлични изяви на Гергана Димитрова обаче, сложиха точка на спора в тази част - 25:23 за България.

Изглеждаше, че напрежението върху руския тим беше повече в началото на четвъртата част и младите "лъвици" се възползваха от това. След отлични атаки на Мирослава Паскова първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:4 за България. Българският отбор направи поредица от непредизвикани грешки и втората техническа пауза дойде в полза на рускините - 16:13.  Играта отново стана наситена с напрежение, като българките изпитваха проблеми в посрещане. Мирослава Паскова удари коляното си и беше сменена от Вангелия Рачковска. Въпреки болката, Паскова стисна зъби и се върна в игра отново като се представи отлично в атака и блок. Зрителите в залата станаха свидетели на впечатляващи разигравания като резултатът на няколко пъти беше изравняван, а и двата тима изпуснаха няколко геймбола. В крайна сметка, отличната игра на Гергана Димитрова поведе отбора към спечелването на европейската квота. Българките демонстрираха добра игра в атака и затвориха този гейм при 28:26, а с това и мача с 3:1.

Най-полезна за българския тим стана капитанката Гергана Димитрова със страхотните 26 точки (2 блока, 50% ефективност в атака, 30% позитивно и 20% перфектно посрещане), а Мирослава Паскова добави 23 точки (3 блока, 1 ас, 44% ефективност в атака, 25% позитивно и 7% перфектно посрещане) за победата. За тима на Русия Ангелина Сперскайте (2 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака, 20% позитивно и 9% перфектно посрещане), Анастасия Барчук (4 блока, 2 аса и 56% ефективност в атака) и Татяна Юринская (1 ас, 29% ефективност в атака, 44% позитивно и 21% перфектно посрещане) завършиха с по 15 точки.
РУСИЯ: Светлана Сербина 3, Ангелина Сперскайте 15, Тайся Коновалова 9, Анастасия Барчук 15, Анастасия Черемисина 13, Татяна Юринская 15 - Наталия Гускова-либеро (Екатерина Шкурихина, Екатерина Новикова 1, Юлия Синитская, Анна Лазарева 7, Кристина Курносова-либеро)
Старши-треньор: Петър Кобрин
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 26, Елица Баракова 8, Мирослава Паскова 23, Вангелия Рачковска 2, Елена Димитрова 3, Радостина Маринова 4 - Славена Никова-либеро (Радка Димитрова 6, Йоанна Атанасова, Мирела Шахпазова, Йоана Николова 3, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: Петър Дочев.