Девойките на България на крачка от Евро 2014 след 3:1 над Австрия

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст е на крачка от класиране за европейското първенство във Финландия и Естония през лятото. Момичетата на селекционера Петър Дочев надиграха връстничките си от Австрия с 3:1 (25:20, 25:23, 22:25, 25:11) във втората си среща от квалификационния турнир в Група "D", на който са домакини, играна тази вечер пред около 300 зрители в зала "Арена Самоков".

Така младите български "лъвици" имат 6 точки след 2 победи от 2 мача, колкото има и Русия, която по-рано днес разгроми Азербайджа с 3:0 гейма. Утре (26 април) двата тима излизат един срещу друг в директен сблъсък за първото място в групата и спечелване на квотата за шампионата на Стария континент. Завършилият на второ място тим пък ще отиде на допълнителна квалификация през юли с останалите втори отбори и с най-добрия измежду 3-ите в 7-те групи. Двубоят е отново от 18,30 часа в Самоков. Преди това от 16,00 часа е мачът без значение между Австрия и Азербайджан.

Първият гейм на срещата започна равностойно, но все пак първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:6 за България. Благодарение на отлични атаки на капитанката Гергана Димитрова разликата нарасна до 13:8. До втората техническа пауза резултатът стана 16:9 след няколко добри блокади. Постепенно преднината на българските момичета нарасна до 20:11. Последва отпускане в българския тим, което пък позволи на Австрия да намали изоставането си до 20:23 след серия от сервиси на Селиен Гребиен. Все пак България взе гейма с 25:20 след успешни атаки на Гергана Димитрова и Мирослава Паскова. Втората част тръгна равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Австрия - 8:7. Австрийките си запазиха преднината си до 15:13, след което българките обърнаха резултата до 16:15 в своя полза. Двата тима продължиха "играта си на нерви", но в крайна сметка младите българските "лъвици" затвориха гейма в своя полза с минимална преднина - 25:23.

Момичетата на селекционера Петър Дочев поведоха с 3:0 в третия гейм, но Австрия веднага обърна резултата в своя полза до 8:6 след по-добра игра в атака. Постепенно българките успяха да изравнят при 14:14, но все пак втората пауза дойде при 16:14 за австрийките след силни атаки на Сърна Маркович. Двата тима продължиха напълно равностойно до крайното 25:22 за Австрия. Благодарение на добре насочения тактически сервис България поведе в четвъртата част с 8:5. Страхотната серия от начални сервиси на Вангелия Рачковска продължи до 18:5. Преднината на българските момичета стана "убийствена" при 21:6, след което без проблеми спечелиха гейма с 25:11, а с това и мача с 3:1.

Над всички от българския тим бе капитанката Гергана Димитрова със страхотните 25 точки (2 блока, 52% ефективност в атака, 50% позитивно и 50% перфектно посрещане), а Мирослава Паскова добави 17 точки (2 блока, 1 ас и 45% ефективност в атака) за победата. За тима на Австрия влязлата като резерва Сърна Маркович завърши с 20 точки.
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 25, Елица Баракова 5, Мирослава Паскова 17, Вангелия Рачковска 5, Йоана Атанасова 5, Мирела Шахпазова 1 - Жана Тодорова-либеро (Радка Димитрова 1, Елена Димитрова 3, Славена Никова 1, Радостина Маринова 1)
Старши-треньор: Петър Дочев
АВСТРИЯ: Дана Шмит 4, Катарина Холцер 4, Моника Хъртианска 11, Катарина Брьотцнер 1, Николина Марос 8, Нина Несимович 3 - Тереза Йенер-Брауншмийд-либеро (Катрин Брукмозер 5, Селин Гребиен 2, Сърна Маркович 20)
Старши-треньор: Иржи Зилер.