Зенит окупира върха след шоу с 8 гола, Рондон разплака бившия си отбор (видео+галерия)

Отборът на Зенит е новият лидер в руското първенство. Грандът от Санкт Петербург постигна трета поредна победа под ръководството на Андре Вилаш-Боаш, след като разгроми гостуващия Рубин с 6:2. По този начин питерци излязоха начело в таблицата, с точка пред Локомотив (Москва), който обаче утре приема Волга и може да си върне лидерската позиция.

Фантастичен мач за Зенит направи Хосе Саломон Рондон, който наниза хеттрик във вратата на доскорошния си отбор. Венецуелецът се появи като резерва в 66-ата минута, но времето до края на мача му беше напълно достатъчно, за да вкара три гола във вратата на Юрий Нестеренко. Два пъти от дузпа се разписа Хълк, който вече има 13 гола през сезона (само с един по-малко от водача при стрелците Сейду Думбия), а едно попадение добави Дани.

За Рубин точни бяха Сардар Азмун и Роман Ерьоменко от дузпа, но като цяло отборът от Казан демонстира трагична игра в защита и неслучайно е едва на 10-о място в таблицата.

Двубоят на "Петровский" определено беше дербито на 24-ия кръг, макар Рубин далеч да не е онзи отбор от времето на Курбан Бердиев, който стряскаше грандовете. Преди мача големият въпрос беше дали Рондон ще играе за домакините. Както е известно, той се присъедини към питерци през зимата именно от Рубин, но в договора му има клауза, която забранява да излезе срещу бившия си клуб. В крайна сметка ръководствата се разбраха и венецулеският нападател попадна в групата на домакините, но остана на резервната скамейка, а вместо него на върха на атаката започна местният любимец Александър Кержаков.

Подобен казус имаше и около участието на Павел Могилевец, който пък е преотстъпен от Зенит на Рубин. Подобно на Рондон и капитанът на младежкия национален отбор на Русия получи разрешение да излезе срещу родния си отбор.

Още от първите минути Зенит се настани в половината на съперника, а футболистите на Рубин прекалено лесно губеха топката в средата на терена. Фалцов удар на Хълк премина покрай вратата, но много скоро бразилецът получи възможност да открие резултата. Доменико Кришито направи двойно подаване с Дани, той влезе в наказателното поле и беше повален от Соломон Кверквелия. Тимур Арсланбеков веднага посочи бялата точка, а мощният удар на Хълк не остави шансове на Юрий Нестеренко - 1:0.

Домакините продължиха да действат на висока скорост, а това създаваше сериозни проблеми за тромавите защитници в зелено. В 34-ата минута десният бек Игор Смолников получи хубав пас и се устреми към наказателното поле, където беше фаулиран от Инал Гетигежев - дузпа! Хълк отново стреля много точно и Зенит поведе с 2:0.

Чак към края на полувремето гостите организираха първата си интересна атака, но Юрий Лодигин спаси силния удар на Владислав Кулик. Последва опасно центриране на Аксел Витсел към Кержаков, но нападателят не успя да засече топката.

След почивката Рубин заигра по-добре. В 61-ата минута само намесата на Лодигин попречи на Могилевец да върне интригата. Това обаче стори Сардар Азмун. "Иранския Меси", както наричат младия нападател, се възползва от грешка на Лодогин след центриране от корнер и намали резултата.

Зенит отговори веднага. Вилаш-Боаш пусна в игра Рондон и Александър Рязанцев на местата на Кержаков и Витсел. Рондон имаше нужда от броени секунди на терена, за да се разпише срещу бившия си тим. Смолников центрира перфектно и венецуелецът с глава разстреля Нестеренко за 3:1.

Тук съпротивата на гостите рухна и в 68-ата минута Дани вкара четвърти гол за питерци след пас на Рондон, който пък беше точен за 5:1 след хубав самостоятелен пробив десетина минути по-късно. В 82-ата минута Николас Ломбертс фаулира в пеналта Гьокдениз Карадениз и Арсланбеков отсъди трета дузпа в мача. Роман Ерьоменко беше точен и намали резултата, но домакините нямаха намерение да спират дотук. В добавеното време Хълк подаде на свободния Рондон, който с лекота оформи хеттрика си и крайното 6:2.

След днешната загуба Рубин продължава да има само шест победи от старта на сезона и в Русия вече започна да е говори за евентуално уволнение на старши треньора Ринат Билялетдинов.

В следващия кръг Зенит е домакин на Краснодар, а Рубин приема Кубан на Ивелин Попов и Станислав Манолев.