Гледай на живо

Гледайте на живо мачовете в Шампионската лига тук!

Когато не всичко опира до пари

Когато не всичко опира до пари

ЦСКА показа, че може и с драстичния минимум, а Габрово изхарчи страшно много, но за какво?

С достигането си до полуфиналите ЦСКА определено обърка страшно много сметки във волейболното ни първенство. Това е клуб, който започна сезона напук на всичко, което се стовари върху него. През лятото не бе ясно, дали изобщо ще съществува, а съдбата му си остана с въпросителна почти до края. Зала „Армеец” бе запечатана и децата нямаше дори къде да тренират. Благодарение на своите фенове и на добрите взаимоотношения между тях и Сашо Попов, армейците обаче не просто просъществуваха, но го направиха по един впечатляващ начин. Кампанията им – „100 сърца за ЦСКА” е иновативна, разчупена и най-вече креативна. И дава възможност червените да продължат да съществуват. Но както Попов призна пред „Тема Спорт” – това е така само, защото става въпрос за клуб като ЦСКА. Дали думите му са прах в очите или просто твърдение, целящо да се хареса на въпросните фенове? Резултатите са категорични – това не са просто празни приказки.
Проучване на „Тема Спорт” показа, че ако се съди по бюджета, армейците трябваше не просто да не се класират за полуфиналите в Суперлигата, а да завършат на предпоследното 11-о място в класирането и да са си събрали багажа за т.н Висша лига. Справката показва, че Попов е разполагал всичко на всичко с около 60 000 лева, за да изкара сезона. Единствено Славия разчиташе на по-малко – 20 бона. На подобен хал бе и Дунав, а клубове като Ботев Луковит и Пирин Разлог могат да се похвалят с много по-добро финансово състояние, главно осигурено от местните общини, но не и впечатляващи резултати.
„Не всичко е пари, приятелю, не всичко е пари”. До болка познат рефрен, изпълнен от най-великата – Лили Иванова. Във волейбола и конкретно в ЦСКА, спокойно могат да превърнат тази песен в своя нов химн. И да го изпълняват най-вече при сблъсъците с Габрово, например. Защото разликата с едноименния тим от местната община е 17 пъти в полза на вицешампионите. Постигнатото от състава на Любо Герасимов е твърде малко, на фона на условията – около 1 милион лева от община и спонсори за два отстранени отбора за Купата на СЕV... Или пък с Марек, чийто бюджет се ориентира около 400 бона. Но там поне изразходиха част от парите за участие в Шампионската лига и те определено могат да оправдаят средствата. Монтана обаче не може да се похвали с подобно нещо, тъй като остана извън финала за купата на страната, а отпадна именно от червените и в плейофите. И похарчи въпросната сума, за да приключи на четвъртото място. 400 000 лева за 4-а позиция и 15 победи срещу 12 загуби през годината....
Разбира се, тук не става въпрос другите да тръгнат по стъпките на ЦСКА. Напротив. Армейците са изключение. Те са доказали, че могат с много, могат и с малко и целта винаги е една – първото място. Същата е и ситуацията с Левски. Клуб, който подобно на вечния съперник също бе пред заличаване, но все пак сглоби приличен бюджет на фона на нивото на Суперлигата и сега се бори за титлата, след като спечели и Купата.
Става въпрос, че явно ръководителите на по-голямата част от клубовете не знаят как да си харчат парите. Или поне не могат да извлекат максимума, от условията, които са им предоставени. Идеален пример за това са Пирин Разлог и Ботев Луковит, които на фона на около по 200 бона бюджет, останаха извън плейофите и постигнаха общо 18 победи в 48 мача.
Притеснително е и нещо друго. Защо в Суперлигата не се намират инвеститори, след като волейболът се утвърди в последните години като колективен спорт №1 в България? Бюджетът на всички клубове в елита е приблизително 3 200 000 лева. Това е по-малко отколкото парите на баскетболните Левски и Академик в НБЛ. Ако се махнат финансите на Габрово от сметката, то 11-те тима в Суперлигата ще получат толкова, колкото сините на Константин Папазов! Да не говорим за футбола, където Ботев Пд направи само зимна селекция за приблизително 2 милиона лева...
Проблемът не е в това дали Габрово знаят или не как да си харчат парите. А в това, че ЦСКА, Левски, Славия... нямат шанса да разполагат поне с 1/3 от техните финансови възможности. Именно към това трябва да се стремят всички във волейбола – да повишат бюджетите, за да се вдигне още повече класата. Поставени в равни, или поне приблизително близки условия, треньори и волейболисти ще могат да покажат реално какви са им възможностите. А с това ще се вдигне както тяхното ниво, така и интереса. В противен случай ЦСКА ще продължи да прави чудеса от храброст и да засрамва богатите, но с това продуктът няма как да расте нагоре.

БЮДЖЕТИТЕ В СУПЕРЛИГАТА

Отбор        Бюджет       Плейоф      Редовен сезон     Купа        Общо победи/загуби

Марек          400 000        Полуфинал                1              Полуфинал             26/1

КВК Габрово  1 000 000  Полуфинал                 2           Четвъртфинал            20/6

Левски          200 000        Полуфинал               3              Шампион               21/7

Монтана    400 000          Четвъртфинал            4              Полуфинал           15/12

ЦСКА         60 000             Полуфинал               5             Четвъртфинал        16/10

Добруджа   300 000         Четвъртфинал          6                 Финал                 14/14

Арда          150 000           Четвъртфинал          7                Втори кръг            11/15

Нефтохимик   180 000    Четвъртфинал           8             Четвъртфинал          12/14

Пирин         200 000                -                       9               Втори кръг            11/13

Ботев      200 000                  -                        10               Втори кръг              7/17

Славия   20 000 - 11 Втори кръг 4/20

Дунав     70 000 - 12 Първи кръг 1/22


Заб.: Сумите са приблизителни, спрямо източници на „Тема Спорт” и може да има разминавания.

Хари Латифян, "Тема Спорт"


КАДРИ от КАЛЕНДАРА на ЦСКА - ТУК!!!

 
 

ВИЖ КАКВИ ОТСТЪПКИ има КАРТАТА "100 сърца за ЦСКА" - ТУК!!!

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички