Сериозно разделение на мненията е налице в българския баскетбол относно бъдещия национален селекционер на мъжете. Постът е вакантен, като Константин Папазов подаде оставка. Най-спорният момент е дали бъдещият селекционер да е български специалист, или чужденец.
Първо Управителният съвет (УС) на Българската федерация по баскетбол (БФБ) трябва да формулира целите пред националите. След 5 месеца са квалификациите за Евробаскет 2015 в Украйна, а родният състав е в тежка група с Черна гора, Израел и Холандия. За финалите ще се класират победителите в седемте групи, както и шест от вторите отбори. УС трябва да избира между преследване на класиране на всяка цена за Евробаскет 2015 и по-дългосрочна програма за националния отбор, която неминуемо включва и по-сериозно подмладяване на състава.
И в зависимост от целта на националния отбор шефовете на баскетбола би трябвало да изберат дали чужденец или българин да води тима. И чак накрая да се спрат на конкретното име на наставника.
Засега сред членовете на Управителния съвет на БФБ като че ли надделява становището, че отборът се нуждае от освежаване и подмладяване, което може да се направи от специалист с дългосрочен договор - примерно за 4 години. А това автоматически означава, че поне към момента по-актуален е прагматичният и далеч по-евтин вариант националите да имат български селекционер. Като най-често споменаваните имена са на Георги Младенов, Любомир Минчев и Тони Дечев. Може би към тази група трябва да бъде включен и македонецът Александър Тодоров, който в момента успешно води "Балкан" и от години работи у нас.
Мнението на друга част от управата е, че само авторитетен легионер може да респектира националите и да ги мотивира всичките да играят отново в националния. Този вариант обаче е свързан и с много повече пари - за заплата на селекционера.
Николай Кръстев, "Труд"