Георги Глушков: Националният отбор не е чест за играчите

Георги Глушков: Националният отбор не е чест за играчите

Следващата седмица се очаква Управителния съвет на федерацията по баскетбол да се събере, за да реши кой ще бъде новият треньор на България. Скандалите след полуфиналите за купата на страната вече отминаха и е време да се вземат нови важни решения. Президентът на федерацията Георги Глушков говори пред „Тема Спорт” за оставката на Тити Папазов, вариантите за негов наследник и цялостния облик на националния тим и баскетбола.

- Константин Папазов подаде оставка начело на националния отбор. Вие я приехте единодушно. Имаше ли друго възможно решение след онази събота?

- Ако всички бяха гласували против!? Ако имаше 5 против тази оставка? Имало е възможност. Въпросът е, че Тити подаде оставката сам. При това положение, дори тя да не бъде приета, фактът, че сам казваш, че не искаш да водиш този отбор е красноречив. Теоретично съществуваше друг вариант, но след като Папазов сам каза, че не иска, няма какво повече да дискутираме.

- Твоето мнение като президент на федерацията обаче какво е?

- Поведението беше неприемливо. Оставката е приета и аз съм на същото мнение. Няма две думи по въпроса. При такива неща, които се случиха, просто нямаше как.

- Какъв трябва да бъде според теб следващият национален треньор?

- В последните години сме на ръба да се класираме. Вътре-вън, но все малко не ни стига. Искам да има голямо желание, да накара момчетата да играят със сърце и да се харесат на публиката Дали бием или падаме, не е толкова важно. Няма как предварително да го знаем. Важното е да играем сърцато. И да няма сенки около националния отбор. Със състезатели, с отношение. Това е най-притесняващо в последните години. Националният отбор не е чест за играчите.

- Имаш предвид, че баскетболисти играят под възможностите си поради липса на желание?

- Първенствата са много тежки и дълги. Много играчи имат контузии и почивката им удължава спортния живот. Мога много да говоря на тази тема. Не мога да разбера дали тези, които идват в националния, наистина си поставят за цел да направят нещо и да си жертват лятото. Това не мога да преценя в момента. Дали приемат сърцатата роля. Защото, ако я приемат, ще успеем. Това ме притеснява и при мъжете и при жените. Имаше случаи и при двата състава, където играчи се отказват. Винаги съм казвал, че само мотивирани хора трябва да играят Няма смисъл да се молим, да принуждаваме някой, да ходим със съдебен изпълнител, за да може, ако се стигне до арбитраж, да издържим. Това е неприемливо.

- Означава ли това, че трябва да се заложи на по-млади играчи, които да горят за националния отбор, отколкото на по-опитни, които вече нямат такова желание?

- Винаги съм имал теория, че хората, които работят в един отбор, трябва да са щастливи в него. И да знаят, за какво се борят, какво могат да постигнат и да го искат много. Ако има в един отбор играчи, които си мислят, че са най-добрите, а треньорът не мисли така, се появява недоволството. Оттам и те спират да изпълняват указанията. Това е неприемливо. Затова и треньор на националния отбор е много деликатна длъжност За кратък период от време трябва да събере такъв състав, в който не могат да се допускат грешки. Мачовете са за много кратък период и много важни. Не е като първенството, където загубите се компенсират. Затова отборът трябва да е като едно цяло. Ще мислим за подобни инструменти, ако на някой не му се играе, да има дисциплинарни санкции. Говоря за такива, които са се съгласили да дойдат, но след това започнат да недоволстват.

- Да разбирам ли, че искаш треньорът да е българин, който познава достатъчно добре играчите, за да може да ги контролира?

- Не, не е точно така. В професионалните си отбори никой не е длъжен да вярва на треньора си. Той вярва на президента, който му плаща. В националния отбор трябва да искат много да играят в него. Не могат да си избират треньора, той избира тях. В големите отбори той ги избира не по това колко големи звезди са а как могат да работят заедно. Дали са жертвоготовни. Това са важни неща в профила на играчите. За всеки треньор е важно какъв характер притежава играчът му.

- Папазов предложи Везенков, той каза, че трябва да е чужденец...

- Има треньорска комисия, която се събира и ще мисли по въпроса. Повече глави трябва да се съберат. Може да излезе интересно предложение, което да удоволетворява всички.

- Предвид групата – Черна гора, Израел и Холандия, може ли да се заложи на едно тотално подмладяване и да се жертва още едно първенство, или ще се гони класиране на всяка цена?

- Това е въпрос на решение на УС. Този въпрос ще бъде поставен пред него. При всички случаи, ще се дискутира. Той е важен. Един човек не може да решава такива неща. В УС има много опитни треньори и ще помогнат при решаването на един подобен казус.

- Казваш УС да реши. Има ли разцепление в УС в момента и възможно ли е да се постигне консенсус по този въпрос?

- УС е органът, който трябва да го реши. Дали се е разцепил или не, това няма значение. Това са хората, които трябва да вземат решението. Това е важен въпрос, ако не искат да го решават – да не ходят на УС. Няма място за сърдене и за детинско поведение. Няма да допусна подобно нещо Това е национален въпрос и трябва да се разисква от отговорни хора.

След скандалите, имиджът на спорта спадна значително. Ще успеете ли да го върнете там, където беше – спокойна обстановка и добро име на баскетбола?

- В една кофа с мляко, като сложиш капка мастило... Ще трябва да мине време. Само от нас зависи. Нямам предвид УС, а нивото на баскетбола. Тази година то е добро и се надявам, че до края на сезона няма да видим нови грозни прояви. Стремим се да няма подобни неща, но се случват и няма как да върнем времето назад.

Хари Латифян, "Тема Спорт"

Следвай ни:

Още от Баскетбол

Виж всички