Фантастичен гол на Георги Миланов реши супердербито на Русия (видео+галерия)

Българският национал Георги Миланов се превърна в герой за ЦСКА (Москва) в голямото дерби на Русия срещу Зенит. Шампионите спечелиха с 1:0 с попадение на бившия халф на Литекс и по този начин запазиха шансове да дублират титлата си. Голът на Миланов е първи за него с екипа на "армейците" и е от огромна важност за по-нантатъшното развитие на сезона. 22-годишният полузащитник се разписа в 32-ата минута с брилянтен удар от около 25 метра, направил безпомощен стража на питерци Юрий Лодигин.

Миланов остана на терена до 83-ата минута, когато бе заменен от Витиньо. Преди това българинът на няколко пъти получи удари при сериозни единоборства и Леонид Слуцкий прецени да не рискува здравето му.
В класирането ЦСКА вече изостава на 4 точки от Зенит, който загуби първия си мач след уволнението на Лучано Спалети, и на 6 от изненадващия лидер Локомотив (Москва). За "армейците" това бе първи успех в първенството след равенство и две загуби в предишните им три мача.

Мачът противопостави двата отбора, които спечелиха титлата през последните три сезона, но от началото на този се представят колебливо. ЦСКА вече отпадна от евротурнирите, а най-вероятно същата съдба ще сполети и Зенит след реванша от осминафиналите в Шампионската лига срещу Борусия (Дортмунд). Интригата се допълваше от факта, че питерци бяха водени от Сергей Семак, който е една от големите легенди на ЦСКА.
Добрата новина за "армейците" беше завръщането в състава на Георги Миланов. Българинът пропусна дербито с Динамо (Москва), но се възстанови и травмата си и попадна в титулярния състав. Той си партнираше в средата на терена с Расмус Елм, пред тях действаха Зоран Тошич, Алан Дзагоев и Ахмед Муса, а единствен чист нападател бе Сейду Думбия. Единствената изненада беше свързана с Понтус Вернблум, който не намери място дори в групата за двубоя.

За Семак единственият проблем беше отсътвието на Кристиан Ансалди. Вместо него, като ляв бек започна Игор Смолников, а карето в защита допълниха Томаш Хубочан, Николас Ломбертс и Александър Янюков. Аксел Витсел и Виктор Файзулин бяха двойката вътрешни халфове, пред тях играеше новото попълнение Александър Рязанцев, а по крилата атакуваха Хълк и Дани. Както и срещу Том преди седмица, атаката се водеше от Соломон Рондон, а Александър Кержаков остана на пейката.
Мачът започна много динамично, с постоянни атаки и към двете врати. Рязанцев, Марио Фернандес и Хълк опитаха далечни изстрели, но неточно. В 13-ата минута обаче бразилецът много хубаво насочи топката от ъгъла на наказателното поле и само гредата спаси Игор Акинфеев от попадение във вратата му. Малко по-късно Жоро Миланов падна лошо при опит да се пребори за топката с Ломбертс, но след оказаната му медицинска помощ бързо се върна в игра.

Постепенно атаките на домакините ставаха все по-опасни и при една от тях резултатът бе открит. Марио Фернандес комбинира с Дзагоев, той спря топката за Миланов и бившият халф на Литекс с момбен шут разстреля Юрий Лодигин, който дори не помръдна. Голмайсторът веднага се затича към скамейката и сподели радостта си с Леонид Слуцкий, който още от края на есенния полусезон твърдо разчита на него като титуляр.

Зенит нямаше загуба при нито едно от последните си 4 гостувания на ЦСКА и веднага се хвърли в атака. В 39-ата минута Ломбертс пропусна чудесна възможност да изравни след центриране от корнер, а веднага след това Ахмед Муса от чиста позиция стреля над вратата и не можа да увеличи преднината на "армейците".

Второто полувреме започна с двойна смяна в състава на гостите - Олег Шатов замени Файзулин, а инертният Дани отстъпи мястото си на Александър Кержаков и питерци заиграха с двама нападатели. В 48-ата минута Керж опита хитър пас към Рондон, но Василий Березуцкий се намеси решително.
Гостите действаха с много хъс и опитваха различни начини да преодолеят отбраната на ЦСКА, но защитниците пред Акинфеев бяха безпогрешни. В 61-ата минута шампионите бяха много близо до втори гол, но удар на Дзагоев се отби от напречната греда. Малко по-късно нова контра на ЦСКА завари неподготвена защитата на Зенит. Думбия получи пас от Муса, но ударът му беше блокиран, топката попадна на крака на Георги Миланов, който този път стреля неточно.
В следващите минути футболистите на Зенит по-често атакуваха, но без по никакъв начин да застрашат Акинфеев. Домакините пък разчитаха на дълги пасове към бързите Муса и Думбия, които с лекота надбягваха бранителите в бяло. Десетина минути преди края Хълк подае на включилия се в предни позиции Анюков, който веднага шутира, но Акинфеев изби в корнер.
В 83-ата минута Миланов получи лека контузия и беше заменен от бразилеца Витиньо. В оставащото време съотборниците на българина удържаха победата и сложиха край на черната си серия в шампионата, започнала още преди Нова година.