40 години по-късно Голдън Стейт ще играе финал в НБА (видео)

Отборът на Голдън Стейт Уориърс си осигури място в битката за шампионските пръстени в Националната Баскетболна Асоциациация след 40 години в очакване, след като тази нощ се наложи при домакинството си на Хюстън Рокетс със 104:90 и по този начин спечели серията във финала на Западната конференция с общ резултат 4:1 победи.

Стеф Къри бе неудържим и завърши двубоя с 26 точки, 8 борби, 6 асистенции и 5 откраднати топки, Харисън Барнс добави 24 точки, а Клей Томпсън и Фестъс Езели вкараха съответно по 20 и 12 точки.

Дуайт Хауърд се отличи с „дабъл-дабъл” за Рокетс – 18 точки и 16 борби, Джейсън Тери и Тревър Ариза вкараха съответно по 16 и 15 точки, но големият длъжник днес бе Джеймс Хардън, който отбеляза 14 точки, но допусна цели 13 технически грешки.

„Ракетите” поеха лидерството от самото начало на двубоя и въпреки, че на два пъти позволяваха на съперника си да скъси разликата до само една точка, след първата четвърт готите имаха аванс от пет точки – 22:17. В началото на втория период баскетболистите на Голдън Стейт поеха изцяло инициативата, а серия от 13:2, която дойде благодарение най-вече на Клей Томпсън, донесе пълен обрат за домакините. Оттук до края на първото полувреме Стеф Къри и компания не изпуснаха лидерството и на почивката резултатът бе 52:46.

Отборът на Хюстън бе близо до обрат през третата част, след като на няколко пъти успяваше да се доближи максимално близо до съперника, но в тези моменти Къри се нагърбваше с отговнорността да завършва атаките на домакините и това донесе нужния резултат – 74:68 преди началото на заклчителните 12 минути.

Последната четвърт започна отлично за Голдън Стейт, след като домакините демонстрираха отлична защита и принудиха съперника си да сгреши в няколко поредни ситуации, а в нападение Харисън Барнс, Игуидала и Езели бяха безпогрешни при стрелбите си и разликата в резултата премина границата от десет точки – 89:74 при точно шест минути до финалната сирена. В оставащото време Уориърс не се поддадоха на напрежението и не позволиха нов обрат инапълно заслужено се поздравиха с победата – 104:90, която им осигури място в битката за шампионските пръстени в НБА.