Какъв мач само... Хоукинс елиминира Робъртсън в истинска класика в "Крусибъл" (видео)

Четирима англичани на 1/2-финалите на световното първенство по снукър в Шефилд. Това е равносметката след края на 1/4-финалната фаза в шефилдския театър ”Крусибъл”. След като Джъд Тръмп, Шон Мърфи и Стюърт Бингам си осигуриха места сред най-добрите четирима, това стори и Бари Хоукинс. Ястреба се класира за третия си пореден 1/2-финал на първенството на планетата след успех с 13:12 фрейма срещу световния шампион от 2010 година Нийл Робъртсън. Безспорно сблъсъкът между двамата може да бъде определен като един от най-качествените през сезона, а и изобщо в историята на турнира. Двамата състезатели реализираха по четири сенчъри брейка или общо осем, което е изравнен рекорд в ”Крусибъл” за най-много стотачки в рамките на един мач. Има още три такива случач с по осем трицифрени серии в надпреварата – Рони О’Съливан срещу Хоукинс на финала през 2013 година, Питър Ебдън срещу Стивън Хендри на финала през 2002 година и Хендри срещу О’Съливан на 1/2-финала през 1999 година.

Победата на Хоукинс означава, че в следващия си двубой той ще се изправи срещу друг бивш носител на трофея от шампионата – Шон Мърфи.

36-годишният Хоукинс показа целеустременост още в първата сесия на мача с Робъртсън, когато обърна развоя на събитията и поведе с 5:3. Вторият сеанс завърши отново с аванс за англичанина – 8:7, а след подновяването на играта интригата се завърза още повече.

Петият в световната ранглиста Хоукинс започна решаващата сесия със стил и с брейк от 141 точки. Веднага след това той изстреля още два последователни сенчъри брейка от 108 и 104 точки за 11:7. Почивката в сеанса дойде след нова силна серия от 90 точки, този път в актива на Робъртсън, който намали изоставането си на 8:11. След кратката пауза 33-годишният австралиец блесна с 65 точки, последвани от нов сенчъри брейк от 142 точки за 10:11. Реализирането на стотачки не спря. Във фрейм номер 22 отново Хоукинс се развихри около зеленото сукно и върна разликата от две партии след великолепните 109 точки за 12:10. Опрян до стената и на прага на отпадането, четвъртият в света Робъртсън остана в мача със страхотна серия от 76 точки. Няколко минути по-късно Машината от Мелбърн измъкна и оспорванита 24-а част. В нея бившият номер 1 в света водеше с 60:32 точки, но направи два фаула и бе предупреден от съдията, че при още един неуспешен опит да удари червена топка ще загуби служебно партията, а и мача. Това така и не се случи в този момент, а с печеливша серия от 40 точки Робъртсън стигна до равенството и пълния формат на срещата.

Решаващата партия бе истинска игра на нерви и тест за хладнокръвието и издръжливостта на двамата състезатели. Нийл стартира с флук, но след това сгреши кафявата за среден джоб. Същата тази кафява малко по-късно се оказа проблем и за Хоукинс. Ястреба остави в статистиката два фаула и фрийбол на съперника, но въпреки това стигна до успеха в сблъсъка. Робъртсън направи лош вторичен разбиващ удар, когато имаше своя шанс сред топките в последната партия. Хоукинс се възползва по най-добрия начин, осъществи великолепен брейк от 61 точки за 13:12 фрейма и напълно заслужено стисна победоносно юмрук във въздуха.

Това бе 14-и мач между двамата състезатели, като Робъртсън има лек превес в съперничеството – 7 победи, 6 загуби и 1 равенство (в груповата фаза на турнира за Шампионската лига през 2009 година).

РАЗВИТИЕТО НА МАЧА ФРЕЙМ ПО ФРЕЙМ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!