След като спечели трети пореден мач срещу отбор, наглед готов за лятната си ваканция, е лесно да се забрави в колко опасна позиция бе Лестър Сити само преди няколко седмици. На дъното на Премиър Лийг по Рождество Христово със само 10 точки от 17 мача, а също закотвени там и 12 мача по-късно с едва 9 добавени точки, те цял сезон не изглеждаха като да се спасят от изпадане.
А сезонът им започна относително добре: 8 точки при само една загуба в първите 5 кръга ги остави 7-ми в таблицата и за кратко като у дома си в елита. Последвалата серия от 11 загуби и две равенства обаче ги направи фаворити за свличане надолу в началото на 2015 година. Дори и в началото на април изглеждаха безнадеждни, а все пак съумяха да преобърнат картината. Сега са в зоната на изпадащите само заради по-лошата си голова разлика и им остават шест срещи, за да завършват своята версия на Голямото измъкване. Дали обаче това на “лисиците” би било най-великото в ерата на ПЛ?
Гореспоменатата серия от 13 кръга без победа бе най-лошата в елитния ешалон за сезона, а тази от 6 загуби бе бита само от 7-те на Астън Вила. Най-дълго са пазили мрежата си чиста едва 173 поредни минути, и то чак през август и септември, а сушата им от 5 и половина мача е втората най-продължителна. Тези цифри са черни за феновете на Лестър и едва ли подсказват предстоящо оцеляване, нито че тимът е достоен за това въобще.
Статистиките обаче няма нищо да значат, ако към края на май “лисиците” имат повече точки от трите си конкурента, а изглеждат способни на това след съботната си победа над Суонзи с 2:0 след онези над Уест Хам и Уест Бромич Албиън. Тази серия докара 9 точки, или 32,1% от общия им брой за целия сезон, и може да е началото на нещо, което да ги остави с глава над водата срещу всички залози.
Самият Уест Бром първи избегна опасната зона, след като бе на дъното на таблицата по Рождество, както бе в сезон 2004/05, когато взе 16 точки в последните 11 кръга и оцеля при най-драматични обстоятелства за сметка на Саутхамптън, Норич и Кристъл Палас, изпаднали в последния ден. При положение че Лестър започна трупането на точки към края на сезона, вероятно ще е справедливо да наречем евентуалното му оцеляване дори по-впечатляващо.
Голямото измъкване на Уигън от сезон 2011/12 бе едно от най-добрите след зачеването на ПЛ. С 22 взети точки от първите 29 кръга и предпоследна позиция в таблицата дойде период от 21 точки в последните 9 мача, изкачил тима на 7 точки над опасната зона. И това в сезон с 8 поредни поражения, което е най-лошата серия след тази на изпадналия Рединг от 2007/08. Биографията на Роберто Мартинес има впечатляващи постижения, ала това вероятно е най-значимото, а може би и най-невероятното и невъзможно оцеляване.
Трите победи на Фулъм от последните три мача през 2007/08 заслужават споменаване, а победният гол на Карлос Тевес на “Олд Трафърд” за запазването на Уест Хам в елита и свличането на Шефийлд Юнайтед допълва списъка на великите спасения. Олдъм Атлетик, в първия сезон на ПЛ, взе последните си 3 мача, включително победа с 4:3 над Саутхамптън в последния ден, за да остане в дивизията по голова разлика. Що се отнася до драма, тези три клуба вероятно са осигурили най-големи дози от нея.
При настоящата си форма Лестър може да слезе от кладата още преди началото на последния кръг и по тази причина евентуалното оцеляване да не се смята за толкова велико като предшестващите го. Чудесното при този отбор е, че игра без страх, когато се взря право в лицето на изпадането. Доста мениджъри биха извадили състави, с които да затварят съперниците, когато знаят, че трябва да компенсират липса в качеството, но Найджъл Пиърсън запази атакуващото лице на своя тим и искаше той да вкарва повече от другите.
Десет от 34-те им гола в лигата този сезон (29,4%) дойдоха в последните 4 кръга, а и имат само две нулеви равенства цял сезон. Нашата ранкинг система поставя “лисиците” на 14-о място в ПЛ (със средна оценка на играчите 6.94 по десетобалната скала) и на тази основа оправдава оставането им в елита. Вероятно едно тяхно измъкване би било смятано за едно от най-великите в историята предвид състоянието им само преди няколко седмици, ала може би не ще е едно от най-неочакваните.
Алистер Туийдейл, “ХуСкорд?”