Пилоти любители се превръщат в победители във V2 Challenge България

Днес на 11 април (събота) на писта „Дракон“ феновете на моторните спортове станаха свидетели на сблъсъкa на пилоти – любители в първия кръг на V2 Challenge България. Най-младият участник в надпреварата е 25–годишният Атанас Стоянов от София. Останалите състезатели са Стоян Щерев на 28 години от Пловдив, Росен Добрев на 44 години от Разград, Атанас Марков на 36 години - София и 27-годишния Петър Томов от Варна.

Победител в първия кръг от националния шампионата V2 Challenge България е Росен Добрев от Разград, който бе на второ място в квалификациите с най-бърза обиколка 40.311. По време на първия състезателен тур спечели второ място, а на втория тур зае първо място. Тези позиции го класираха на най-високото стъпало на подиума.

Стоян Щерев е младият пилот, който се справи най-добре по време на квалификациите, с най-бърза обиколка (40.234). Той зае първо място в първия кръг на надпреварата. Въпреки последното място, във втория кръг Щерев се класира на второ място на подиума. Трето място зае Петър Томов, пилотът, който убедително поддържаше трето и второ място по време на двата състезателни кръга.

Състезателите Атанас Стоянов и Атанас Марков демонстрираха пилотски умения като в предпоследната обиколка Атанас Стоянов изпревари Атанас Марков и този състезателен ход го подреди на четвърто място в класирането.

Пилотите-любители премериха силите си на състезателно трасе над 50 километра, подготвено с предизвикателства за професионалисти. Пилотите преминаваха през поредица резки и последователни 6 завоя и един шикан със средна скорост 85 км/ч и постигнаха максимална скорост 150 км/ч на правата за ускоряване.

Високоскоростното преживяване стартира с 10 минути тренировка, след което пилотите се състезаваха на квалификации в продължение на още 10 минути. Състезателната надпревара се проведе в два кръга по 10 обиколки, всяка от които е с дължина от 1420 м.

Принцип на класиране

Най-бързата обиколка на пилотите в квалификациите определя позициите им на стартовата решетка. В първия състезателен кръг пилотите получават точки, определени от постигнатите времена. Първият получава 10т., вторият-8т., третият-6т., четвъртият-5т., петият-4т., шестият-3т., седмият-2т., осмият-1т.  Подреждането във втория кръг се определя като първите пет състезатели, класирали се в квалификациите, сменят местата си с останалите на стартовата решетка и започват състезателния тур в нова конфигурация. На финала получават отново точки според заетото мястото. Крайното класиране се определя от сумирането на точките, получени от двата кръга.

След днешния финал ни очакват още 2 кръга от шампионата, като победителят от трите състазения получава парична награда 1000 лева и титлата шампион на V2 Challenge България.  Най – добрите пилоти ще получат и шанса да участват в състезанията V1 Challenge Bulgaria, редом до професионалисти в автомобилния спорт.